PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm: szyny relaksacyjne, ale nie na NFZ, jakie ceny?

Autor: miro • Źródło: ms
21-04-2022, 07:43
Bruksizm: szyny relaksacyjne, ale nie na NFZ, jakie ceny? Szyny relaksacyjne na bruksizm Fot. AdobeStock
Zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk są jednymi z objawów stresu. Pomóc może psycholog, ale także dentysta, jeśli dobierze odpowiednią szynę relaksacyjną. Ile kosztuje tego typu leczenie, które niestety nie jest finansowane przez NFZ?
  • Bruksizm może manifestować się m.in.: sztywnością karku, bólem promieniującym na oczy lub uszy, ruchomością zębów, przeskakiwaniem żuchwy z charakterystycznym dźwiękiem „kliknięcia” 
  • Szyna relaksacyjna obniża i wyrównuje napięcie mięśniowe, wywołane przez bruksizm, ale jej zastosowanie wymaga kontroli u dentysty
  • Kupowane w sklepach tanie szyny relaksacyjne tzw. miękkie mogą przynieść więcej szkód niż pożytku   

Bruksizm – wynik stresu

Zarejestrowany wzrost liczby pacjentów, zgłaszających objawy zgrzytania zębami, to przede wszystkim efekt stresu. Z pewnością pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie są katalizatorami problemów. W przypadku poczucia zagrożenia produkowane są hormony m.in. kortyzol oraz adrenalina, które powodują skok glukozy we krwi i chwilowy zastrzyk energii. W kolejnym etapie ciało, odreagowując nadmiar emocji, szuka sposobu na spalenie zmagazynowanej energii. Odbywa się to poprzez mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Taki mechanizm prowadzi do destrukcji zębów (stopniowego ich ścierania).

CZYTAJ WIĘCEJ

Budzik na bruksizm?

Bruksizm – symptomy

Wśród symptomów, które mogą świadczyć o zgrzytaniu zębami są m.in. poranny, tępy ból głowy, karku, kręgosłupa, napięcie mięśni i stawu skroniowo - żuchwowego, sztywność karku, ból promieniujący na oczy lub uszy, przeskakiwanie żuchwy z charakterystycznym dźwiękiem „kliknięcia”, ruchomość zębów, a nawet zmiana ich pozycji (wychylanie się do przodu). Inne symptomy to odciski zębów na języku lub biała kreska na śluzówce policzków.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bruksizm nie "na NFZ"

Bruksizm – szyny relaksacyjne

 Przezwyciężyć problemy może szyna relaksacyjna, która obniża i wyrównuje napięcie mięśniowe, ale jej zastosowanie wymaga kontroli u dentysty. Często bowiem dzieje się tak, że kontakty zwarciowe mogą się przesuwać w inne miejsce, a zatem szynę trzeba korygować.

Szyny relaksacyjne to przezroczyste nakładki na zęby, których zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – rozluźnianie uścisku szczęki i tym samym przynoszenie relaksu oraz ulgi.

Z reguły szyna zalecana jest na 3 - 6 miesięcy, jednak okres ten to sprawa indywidualna. Przy nasilonym bruksizmie pacjent może zakładać szynę relaksacyjną nie tylko na noc, ale także w ciągu dnia. Niektórzy specjaliści zalecają dwie szyny relaksacyjne dedykowane szczęce i żuchwie. 

Stomatolodzy często zalecają skorzystanie z szyn relaksacyjnych osobom, które:
- cierpią na bruksizm;
- zmagają się z permanentnym stresem;
- popadli w nałóg żucia gumy;
- znajdują się w trakcie leczenia ortodontycznego (podtrzymują efekty leczenia ortodontycznego, poprzez stabilizowanie zębów w prawidłowej pozycji).

Czas noszenia szyn relaksacyjnych jest zależny od indywidualnego przypadku, a zatem stopnia zaawansowania bruksizmu czy rodzaju wady zgryzu. Najczęściej wynosi on od roku do kilku lat.

Rodzaje szyn relaksacyjnych

Twarde szyny relaksacyjne, wykonywane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym:
- pobranie przez ortodontę wycisku szczęki, żuchwy lub szczęki i żuchwy;
- wykonanie przez protetyka z akrylowego materiału biozgodnego - szyny dopasowanej do potrzeb pacjenta.

Szyny relaksacyjne (wykonane z tworzyw sztucznych nakładki) powinny być idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Tylko wówczas zapewniona być może stabilna pozycja żuchwy i tym samym możliwe jest zapobieganie zgrzytaniu zębami w nocy.

Miękkie szyny relaksacyjne – nabywane samodzielnie w sklepie, bez wskazań lekarza.
Po kupnie szyny relaksacyjnej należy:
- zanurzyć szynę w wodzie;
- wprowadzić szynę do jamy ustnej;
- mocno zacisnąć szynę na zębach (na kilka minut);
- użytkować szynę.

Niestety bywa, że miękkie szyny relaksacyjne wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Ich konstrukcja nie zapewnia ochrony przed ścieraniem się zębów.

Ceny szyn relaksacyjnych

Szyny miękkie to wydatek 60 - 350 zł, chociaż zdarzają się oferty za kilkanaście złotych

Szyny twarde (rekomendowane przez lekarzy dentystów) od 650 do 850 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ortodoncja   bruksizm   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH