PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm patologiczny czy fizjologiczny?

Autor: nieck • Źródło: en
01-02-2018, 09:04
Bruksizm patologiczny czy fizjologiczny? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Naukowcy wciąż spierają się czy bruksizm należy traktować jako zjawisko fizjologiczne czy patologiczne. Trwają badania w tym kierunku. Najbliższe lata będą decydujące w ocenie sytuacji.

M.in. o tym zagadnieniu w Radiu Białystok, w programie Szlachetne Zdrowie mówiła prof. Teresa Sierpińska, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej, kierownik Zakładu Technik Dentystycznych UM w Białymstoku.

Trzeba pamiętać, że jeśli bruksizm jest manifestacją stresu, w jakim żyje człowiek - to trudno tę przyczynę wyeliminować. Z kolei, o ile jest on stanem fizjologicznym, wpływającym na rozładowanie napięcia, czy służącym powiększeniu przestrzeni oddechowej - należy zastanowić się czy, a jeśli tak – to w jaki sposób przeciwdziałać temu stanowi.

Najczęściej jako objawy bruksizmu wymienia się m.in.: ranne zmęczenie i ból głowy oraz trudności z rozwieraniem szczęk, impresje na  języku, białą linię na stronie wewnętrznej policzków. Należy jednak postawić pytanie: czy bruksizm jest w swej istocie  stanem pozytywnym, czy negatywnym.

Mocną stroną naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest popularyzowanie wiedzy. Dzięki współpracy z Radiem Białystok edukują w najważniejszych dla zdrowia dziedzinach. Tym razem w programie Szlachetne Zdrowie wystąpiła prof. dr hab. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Technik Dentystycznych, Prodziekan Wydziału Lekarskiego.

Więcej: radio.bialystok.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UM w Białymstoku   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH