PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm nie "na NFZ"

Autor: nieck • Źródło: en
20-01-2020, 09:27
Bruksizm nie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Osoby cierpiące na bruksizm muszą się leczyć prywatnie, gdyż nigdzie w Polsce to świadczenie nie jest refundowane przez NFZ.

Gazeta Wyborcza próbowała uzyskać ze Śląskiego OW NFZ odpowiedź na zapytanie, czy w poradni protetyki i dysfunkcji narządu żucia Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej można leczyć bruksizm w ramach świadczeń gwarantowanych. Otrzymała informację od rzeczniczki śląskiego oddziału Funduszu: ... w ramach umowy zapewnione jest leczenie stomatologiczne dysfunkcji narządu żucia.

Wątpliwości rozwiał prof. Stefan Baron, były konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki, okazało się, że leczenie bruksizmu nie jest refundowane. Za czasów Śląskiej Kasy Chorych wszystkie procedury związane z leczeniem bruksizmu, w tym diagnostyka stawów żuchwy i wykonanie pacjentowi specjalnej szyny relaksacyjnej, która po założeniu zapobiega zaciskaniu zębów, były refundowane w 100 proc. w ramach specjalnego programu, który finansowała ŚKCh, a realizowały cztery poradnie w województwie. Potem kasy chorych zastąpił Narodowy Fundusz Zdrowia i nie można już było refundować leczenia, za które nie płaci się w innych regionach Polski.

Dziś bruksizm można leczyć tylko prywatnie, nawet w Akademickim Centrum Stomatologii.

- Wyjątek stanowią pacjenci, którzy przyjdą na ćwiczenia dla studentów i to studenci będą na nich uczyć się leczenia – wyjaśnia w rozmowie z gazetą prof. Marta Tanasiewicz, była konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii, kierownik Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 – Wielokrotnie jako konsultant wojewódzki zabiegałem o stworzenie programu dla tych chorych, bo to jest choroba przewlekła i dość powszechna, choć nie wszyscy mają postać bólową. Niestety bez skutku. Wielu chorych nie stać na leczenie. Szyna kosztuje od czterystu do tysiąca złotych, w trakcie leczenia trzeba ją modyfikować, co też kosztuje. Pacjenci, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, bardzo cierpią – ubolewa prof. Baron.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   leczenie stomatologiczne   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH