PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak szczepienia przeciwko COVID-19 podnosi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego aż 11 razy

Autor: PAP • Źródło: PAP
23-08-2022, 16:44
Brak szczepienia przeciwko COVID-19 podnosi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego aż 11 razy Powikłania kardiologiczne COVID-19 znacznie większe u zakażonych koronawirusem niż po szczepionce przeciwko COVID-19 Fot. Shutterstock
Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej powoduje wirusowa infekcja. Z badania na ponad 40 mln osób wynika, że ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie wyższe po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 aniżeli po szczepieniu przeciwko Covid-19.
  • Wirusowa infekcja, także zakażenie SARS-CoV-2, noże powodować kardiologiczne powikłania, np. chwilowe lub trwałe uszkodzenie ściany mięśnia sercowego
  • Zapalenie mięśnia sercowego teoretycznie może być powikłaniem po szczepieniu przeciwko COVID-19
  • Z badania na 43 mln osób wynika, że zachorowanie na COVID-19 podnosi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego aż o 11 razy, podczas gdy po szczepieniu przeciwko COVID-19 jest ono bardzo niewielkie

Zaburzenia pracy serca jako skutek infekcji wirusowej

Zapalenie mięśnia sercowego może być powikłaniem po szczepieniu przeciwko Covid-19, jednak zdarza się to bardzo rzadko, na co zwracało uwagę m.in. Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie w USA. Na ogół jednak jest ono spowodowane przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Patogen taki atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu mięśnia sercowego lub zaburzeniem jego stymulacji elektrycznej.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) jeszcze przed pandemią Covid-19 zapalenie mięśnia sercowego wykrywano u 10-20 osób na 100 tys. mieszkańców. Wraz z pojawieniem się Covid-19 tych przypadków może być znacznie więcej.

Zakażenie mięśnia sercowego częste po COVID-19, bardzo rzadkie po szczepieniu przeciwko COVID-19

Wskazują na to najnowsze badania, opublikowane przez pismo "Circulation". Objęto nimi osoby zaszczepione w Wielkiej Brytanii jak tylko zaczęła się akcja szczepień przeciwko Covid-19, czyli od 1 grudnia 2020 r. do 15 grudnia 2021 r. Badania potwierdziły, że choć po szczepieniu zdarzają się powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego, to na skutek samej infekcji występują one znacznie częściej.

- Kolejna praca potwierdza coś, co jest oczywiste: ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie wyższe (aż 11 razy) po zakażeniu SARS-CoV-2 aniżeli po szczepieniu przeciwko Covid-19. Grupa badana to blisko 43 mln osób w wieku 13 lat i starszych (Anglia) - zaznacza na Twitterze prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   powikłania   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH