PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Biedny cierpi bardziej z powodu próchnicy, nawet w Szwecji

en
31-05-2018, 10:01
Biedny cierpi bardziej z powodu próchnicy, nawet w Szwecji Dzieci ubogich rodziców mają wyższe ryzyko rozwoju próchnicy (fot. pixabay)
Dentyści ze Szwecji nie muszą już jeździć do Polski, żeby oglądać próchnicę.

Nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej są najbardziej widoczne w grupie kilkuletnich dzieci, pomimo że w Szwecji leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży od kilkudziesięciu lat finansuje państwo.

Nierówności w korzystaniu z opieki stomatologicznej są najbardziej widoczne wśród dzieci 3-6 letnich, dowodzą naukowcy z Sahlgrenska Academy, w Szwecji. Przedszkolaki z rodzin ubogich mają czterokrotnie większe ryzyko próchnicy zębów w porównaniu z rówieśnikami żyjącymi w dostatku.

Do takich wniosków doszła dr Ann-Catrin André Kramer analizując dane na temat zdrowia jamy ustnej 300 988 dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat z regionu Västra Götaland. Dane pochodziły z bazy Swedish Public Dental Service  oraz z prywatnych klinik stomatologicznych zajmujących się leczeniem dzieci.

Badanie potwierdziło, że w skali międzynarodowej dzieci i młodzież szwedzka mają generalnie zdrowe uzębienie. A jednak mimo to, że w Szwecji leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży od kilkudziesięciu lat jest bezpłatne, jednak istnieją olbrzymie różnice w stanie zdrowia jamy ustnej wśród młodych pacjentów.

Po pierwsze dzieci z obszarów wiejskich mają niższe ryzyko próchnicy niż ich rówieśnicy w dużych miastach. Daje się także zauważyć różnice związane z płcią. Ciekawe że dziewczęta w okresie dojrzewania mają mniej ubytków niż chłopcy, jednak w młodszym wieku jest odwrotnie, to dziewczynki mają zęby bardziej zaatakowane przez próchnicę. Nigdy przedtem tego nie obserwowaliśmy. Nie potrafimy na razie powiedzieć, czy ta prawidłowość powiązana jest z trybem życia, czyli dietą oraz higieną jamy ustnej, albo jakimś biologicznym czynnikiem płynącym z organizmu. Potrzebne są dalsze badania, komentuje wyniki dr Ann-Catrin André Kramer.

Co dziesiąte dziecko w wieku 7-9 lat miało próchnicę zębów stałych, w starszej grupie wiekowej 70 proc. nastolatków miało próchnicę lub wypełnienia.  Częściej choroba próchnicowa rozwijała się u dzieci z ubogich rodzin, szczególnie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci, u których zaobserwowano ubytki próchnicowe w wieku trzech lat, miały także o wiele więcej zębów do leczenia zanim ukończyły 6. rok życia niż ich rówieśnicy, u których nie stwierdzono próchnicy na początku badania.

Trzeba się zastanowić, jak z opieką stomatologiczną dotrzeć do grupy najbardziej potrzebującej leczenia. Dzieci należy uczyć, że mycie zębów jest równie ważne jak mycie rąk podkreśla Ann-Catrin André Kramer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH