Biedny cierpi bardziej z powodu próchnicy, nawet w Szwecji

Nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej są najbardziej widoczne w grupie kilkuletnich dzieci, pomimo że w Szwecji leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży od kilkudziesięciu lat finansuje państwo.
Nierówności w korzystaniu z opieki stomatologicznej są najbardziej widoczne wśród dzieci 3-6 letnich, dowodzą naukowcy z Sahlgrenska Academy, w Szwecji. Przedszkolaki z rodzin ubogich mają czterokrotnie większe ryzyko próchnicy zębów w porównaniu z rówieśnikami żyjącymi w dostatku.
Do takich wniosków doszła dr Ann-Catrin André Kramer analizując dane na temat zdrowia jamy ustnej 300 988 dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat z regionu Västra Götaland. Dane pochodziły z bazy Swedish Public Dental Service oraz z prywatnych klinik stomatologicznych zajmujących się leczeniem dzieci.
Badanie potwierdziło, że w skali międzynarodowej dzieci i młodzież szwedzka mają generalnie zdrowe uzębienie. A jednak mimo to, że w Szwecji leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży od kilkudziesięciu lat jest bezpłatne, jednak istnieją olbrzymie różnice w stanie zdrowia jamy ustnej wśród młodych pacjentów.
Po pierwsze dzieci z obszarów wiejskich mają niższe ryzyko próchnicy niż ich rówieśnicy w dużych miastach. Daje się także zauważyć różnice związane z płcią. Ciekawe że dziewczęta w okresie dojrzewania mają mniej ubytków niż chłopcy, jednak w młodszym wieku jest odwrotnie, to dziewczynki mają zęby bardziej zaatakowane przez próchnicę. Nigdy przedtem tego nie obserwowaliśmy. Nie potrafimy na razie powiedzieć, czy ta prawidłowość powiązana jest z trybem życia, czyli dietą oraz higieną jamy ustnej, albo jakimś biologicznym czynnikiem płynącym z organizmu. Potrzebne są dalsze badania, komentuje wyniki dr Ann-Catrin André Kramer.
Co dziesiąte dziecko w wieku 7-9 lat miało próchnicę zębów stałych, w starszej grupie wiekowej 70 proc. nastolatków miało próchnicę lub wypełnienia. Częściej choroba próchnicowa rozwijała się u dzieci z ubogich rodzin, szczególnie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci, u których zaobserwowano ubytki próchnicowe w wieku trzech lat, miały także o wiele więcej zębów do leczenia zanim ukończyły 6. rok życia niż ich rówieśnicy, u których nie stwierdzono próchnicy na początku badania.
Trzeba się zastanowić, jak z opieką stomatologiczną dotrzeć do grupy najbardziej potrzebującej leczenia. Dzieci należy uczyć, że mycie zębów jest równie ważne jak mycie rąk podkreśla Ann-Catrin André Kramer.

-
System eCall zadział u dentysty. Na pomoc przybyli ratownicy
lifeDENT -
Brak jednego zęba. Powoduje niemałe problemy. Sprawdź jakie
techDENT -
Dentysta poszkodowany. Podrapana twarz zamiast zapłaty
lifeDENT -
Kontrakt na leczenie stomatologiczne. NFZ czeka na chętnych
newsDENT -
Dentysta na NFZ w nocy i w święta. Gdzie działa pogotowie dentystyczne? LISTA
newsDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT -
Oddychanie zapylonym powietrzem zwiększa ryzyko chorób "cywilizacyjnych"
newsDENT -
Ile NFZ wydał na leczenie. Raport z 2021
newsDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie