PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Białe plomby na NFZ na wszystkie zęby. Ministerstwo Zdrowia i NFZ skreślają amalgamat

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
27-07-2022, 08:28
Białe plomby na NFZ na wszystkie zęby. Ministerstwo Zdrowia i NFZ skreślają amalgamat NFZ wycofa wypełnienia amalgamatowe z gabinetów stomatologicznych Fot. AdobeStock
Czarne plomby amalgamatowe, ze względu na fakt, że zawierają rtęć będą wycofane z użycia w gabinetach stomatologicznych pracujących na NFZ. Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że  zdrowie pacjentów i dentystów oraz ochrona środowiska są ważniejsze niż niska cena stosowanych niegdyś powszechnie wypełnień - przypomina „Dziennik Gazeta Prawna".
  • AOTMiT rekomenduje odejście od stosowania plomb amalgamatowych z rtęcią w gabinetach stomatologicznych pracujących na NFZ
  • Rtęć zawarta w wypełnieniach może być niebezpieczna szczególnie dla dzieci i ciężarnych, a także dla dentystów
  • Zrezygnowanie z amalgamatu jeszcze w 2022 r. to krok wyprzedzający wobec regulacji unijnych, które zakładają wprowadzenie takiego rozwiązania do 2030 r.
  • Szereg państw unijnych nie stosuje od lat amalgamatu w gabinetach stomatologicznych  

AOTMiT pozytywnie opiniuje odejście od stosowania plomb z rtęcią 

W czerwcu Ministerstwo Zdrowia wysłało do AOTMiT prośbę, by oceniła, czy warto usunąć amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Kilka dni temu Agencja zaopiniowała takie rozwiązanie pozytywnie. Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. A rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska - informuje "DGP".

UE też odchodzi od amalgamatu. Ma czas do 2030 r.  

Gazeta dodaje, że usunięcie surowca zawierającego rtęć jest następstwem przyjęcia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r., które zabrania państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci i młodzieży do 15 roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących, jak również zaleca całkowite wycofanie amalgamatu stomatologicznego do 2030 r.

AOTMiT w rekomendacji dla MZ pisze, że w Polsce należałoby usunąć w ogóle stosowanie amalgamatu, ale tylko pod warunkiem, że nie ograniczy to dostępności do leczenia. Czyli musi się to łączyć z zastąpieniem tych plomb innymi - czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH