PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Biała Księga na Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
17-03-2021, 12:10
Biała Księga na Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Biała Księga o zdrowiu jamy ustnej (fot. shutterstock)
Tylko co druga osoba postępuje zgodnie z zaleceniami w zakresie częstotliwości wizyt u dentysty, co plasuje nas na samym dole państw UE pod tym względem. Szczególnie niepokojący jest fakt, że 7 na 10 dzieci w wieku poniżej 6 lat nigdy nie odwiedzało dentysty. Polska? Nie tym razem, to urywek z Białej Księgi zdrowia jamy ustnej, opublikowanej w Hiszpanii.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy ustnej, który obchodzony jest 20 marca, Rada Generalna Stomatologów Hiszpanii i Hiszpańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne przedstawiły nowe wydanie Białej Księgi na temat zdrowia jamy ustnej. Zdiagnozowana sytuacja jest bardzo podobna do tej w Polsce.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to międzynarodowe wydarzenie, mające podnieść świadomość na temat znaczenia utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej w zapobieganiu możliwym chorobom jamy ustnej, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia.

W tym roku hiszpańscy dentyści upamiętnią ten dzień prezentacją Białej Księgi na temat zdrowia jamy ustnej.

Biała Księga przedstawia wyniki, przeprowadzanego co 5 lat, badania, w którym uczestniczyło ponad tysiąc hiszpańskich rodzinach.

Nawyki higieniczne i korzystanie z usług dentystycznych

Z badania wynika, że 79 proc. dorosłych Hiszpanów myje zęby co najmniej dwa razy dziennie. 56 proc. używa płynu do płukania ust codziennie, a 45 proc. zwykle używa nici dentystycznej. 6 na 10 Hiszpanów uważa, że ich stan zdrowia jamy ustnej w ciągu ostatniego roku był dobry lub bardzo dobry. 51 proc. osób powyżej 65. roku życia twierdzi jednak, że ich stan zdrowia jamy ustnej nie jest dobry (2 na 10 pytanych odczuwało ból w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 19 proc. miało kłopoty z jedzeniem).

87 proc. Hiszpanów uważa, że dentystę należy odwiedzać przynajmniej raz w roku, ale tylko 51 proc. zrobiło to w 2020 r.

Zdrowie jamy ustnej dzieci

74 proc. populacji dzieci myje zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak 36 proc. dzieci w wieku od 2 do 6 lat nie szczotkuje zębów tak często, jak to możliwe. Próchnica, złamania zębów są głównymi powodami wizyt hiszpańskich dzieci u dentysty. Jeśli chodzi o wizyty kontrolne, 71 proc. hiszpańskich dzieci odwiedziło dentystę w 2020 r., ale w grupie od 2 do 6 lat - tylko 32 proc.

Jeśli chodzi o wnioski z badania, niepokojące są dane dotyczące częstotliwości wizyt u dentysty zarówno w populacji dorosłych, jak i dzieci. Tylko co drugi Hiszpan postępuje zgodnie z zaleceniami, co plasuje ten kraj na samym dole państw Unii Europejskiej pod względem korzystania z usług stomatologicznych. Szczególnie niepokojący jest fakt, że 7 na 10 dzieci w wieku poniżej 6 lat nigdy nie odwiedzało dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH