PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Bezpłatny dentysta dla najmłodszych gdańszczan

Autor: miro • Źródło: ms
04-11-2013, 06:56
Bezpłatny dentysta dla najmłodszych gdańszczan Bezpłatny dentysta dla najmłodszych gdańszczan (foto: sxc.hu)
W Gdańsku Urząd Miasta stawia nie tylko na leczenie uzębienia najmłodszych, ale na edukację w tym zakresie maluchów i ich rodziców.
Program leczniczo - profilaktyczny obejmie od 2014 r. dzieci pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia. Organizatorzy przewidują, że realizowane będą nie tylko wizyty u dentysty, ale również spotkania na temat zasad dbania o jamę ustną, w tym właściwe odżywianie. 

Leczeniem zostaną objęte najmłodsze dzieci, bo, jak wynika z rozeznania urzędników rodzice praktycznie nie dbają o uzębienie dzieci w pierwszych latach ich życia. Młodzież natomiast nierzadko wie więcej o zasadach dbania o żeby niż ich rodzice.

Czy taka inicjatywa zmieni sytuację skoro w szkołach i przedszkolach nie ma gabinetów dentystycznych i wszystko wskazuje na to, że ich nie będzie.
Władze miasta nie są jednak osamotnione w walce z próchnicą u najmłodszych.
Tak na przykład ostatnio Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna w Gdańsku zaprosiła kilkudziesięciu przedszkolaków na spotkanie z pracującymi z dziećmi dentystami.

Przedszkolaki poznawali model uzębienia, rozpoznawali różnicę pomiędzy chorym a zdrowym zębem, dowiadywali się na czym polega rola plomby, lecz przede wszystkim uczyli się prawidłowo czyścić zęby. Najpilniejsze dzieci dostawali w nagrodę baloniki i dyplomy.

Podnoszą się głosy, że tego typu projekty nie zmienią nic wobec ogromu zaniedbań jeśli chodzi o powszechną opiekę stomatologiczną, a jeśli nawet, to zawsze pozostaje pytanie o efektywność wydatkowanych pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dziecko w gabinecie   UM w Gdańsku   dentysta Gdańsk  

POLECAMY W SERWISACH