PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bezdomny pacjent u stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
14-04-2022, 12:50
Bezdomny pacjent u stomatologa W Polsce jest ok. 30 tys. bezdomnych osób Fot. AdobeStock
Zainicjowany przez Marka Kotańskiego Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest 14 kwietnia. Wśród niewielu miejsc, do których mogą się zgłaszać te osoby po leczenie stomatologiczne jest Przychodnia dla Bezdomnych w Warszawie.
  • W Polsce jest blisko 30 tys. osób bezdomnych
  • Przychodnia dla Bezdomnych w Warszawie działa na zasadach wolontariatu
  • Najczęściej powodem zgłoszenia się bezdomnego do dentysty jest ból zęba, leczenie rzadko bywa zakończone, ponieważ pacjenci często nie wracają na drugą wizytę

Przystań dla bezdomnych

Przychodnia dla Bezdomnych w Warszawie działa jako NZOZ od 1994 roku. Prowadzona jest przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei"- Organizację Pożytku Publicznego. Druga przychodnia Stowarzyszenia funkcjonuje w Centrum Kompleksowej Pomocy Bezdomnym i Najuboższym, w Krakowie. Wsparcie otrzymują  pacjenci bezdomni i wszyscy nieubezpieczeni, którzy wymagają pilnej opieki medycznej.

W Warszawie przychodnia mieści się w baraku, który został ocieplony i otynkowany. W niewielkim budynku znalazło miejsce pięć gabinetów lekarskich, w tym dwa zabiegowe: chirurgiczny i stomatologiczny.  Wszyscy lekarze przyjmujący w tej przychodni są wolontariuszami.

Osoby bezdomne mogły otrzymać pomoc stomatologiczną w przychodni  przez cały okres trwania pandemii, nawet wtedy, gdy inne gabinety dentystyczne były zamknięte.

Obecnie w przychodni przyjmuje dwóch stomatologów, jeden leczy raz w tygodniu, a drugi co drugi tydzień. Osoby bezdomne najczęściej zgłaszają się z bólem zęba, na pierwszej wizycie ząb zostaje zatruty i potem na dalsze leczenie najczęściej już taki pacjent się nie zgłasza, jak informuje infoDENT24.pl pracownik przychodni.

Przykładowo: 14 kwietnia stomatolog miał zapisanych 11 pacjentów a zgłosił się tylko jeden. W takich sytuacjach dzwonimy do schroniska dla bezdomnych, które jest po drugiej stronie ulicy z pytaniem, czy nikt nie potrzebuje pomocy. Dentysta przyjedzie i dla jednego pacjenta, ale szkoda by jego czas się marnował i nikt już z leczenia nie skorzystał, mówi w rozmowie z infoDENT24.pl pracownik administracyjny placówki. 

Fundusze na leczenie bezdomnych wąskim gardłem

Działalność przychodni jest niestety tylko częściowo finansowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Placówka startuje w różnych konkursach, stale stara się o pozyskiwanie sponsorów.

A potrzeby są ogromne, sądząc po skali bezdomności w Polsce.

Według badania wykonanego w 2019 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej osób bezdomnych jest blisko 30 tys. W momencie realizacji badania 84 proc. tej grupy stanowili mężczyźni, natomiast 16 proc. kobiety.  Najczęściej są to osoby w średnim i starszym wieku (mają 41-60 lat). Prawie co trzecia osoba nie ma domu do 5 do 10 lat (28 proc.), nieco mniej liczna grupa to ci, którzy są bezdomnymi najkrócej do 2 lat  (23 proc.).

 W ciągu ostatnich trzech lat, 2019-2021 dentyści w Przychodni dla Bezdomnych w Warszawie przyjęli 607 osób, w sumie wykonano 808 zabiegów, w tym ekstrakcji, leczenia kanałowego i wypełnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH