• Aplikowanie specjalnej żywicy, która radzi sobie z wczesnymi zmianami próchnicowymi, jest znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy obawiają się borowania u dentysty
  • Małoinwazyjna metoda eliminowania próchnicy ograniczona jest do wstępnych faz choroby
  • Bezbolesne opracowanie pojedynczego zęba trwa kilkanaście minut      

Zasady bezbolesnego zwalczania próchnicy

Aplikowanie płynnej żywicy to nowy, małoinwazyjny sposób leczenia próchnicy we wczesnym stadium choroby. To skuteczna metoda, znakomicie sprawdzająca się m.in. w przypadku usuwania nieestetycznych białych plan widocznych w miejscach objętych próchnicą.

Technika ta traktowana jest jako etap pośredni pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi. Metoda jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku dzieci, gdyż nie naraża je na stres związany z borowaniem. 

Etapy bezbolesnego zwalczania próchnicy

Procedura leczenia polega na:
- usunięciu zewnętrznej warstwy szkliwa,
- zaaplikowaniu na ok. 2 minuty żelu zawierającego 15 proc. kwasu solnego - w celu odsłonięcia „podpowierzchniowych" porów,
- osuszeniu przygotowanej powierzchni zęba specjalnym preparatem,
-  nałożeniu na ząb żywicy o wysokiej płynności,
- dokładnym wypełnieniu preparatem zmian próchnicowych (dzięki działaniu sił kapilarnych żywica ulega samoistnej absorbcji, infiltrując pory w obszarze zmian próchnicowych,
- stopniowym twardnieniu zaaplikowanych żywic.

Wczesne stadium próchnicy może być w ten sposób skutecznie zatrzymane (zablokowana penetracja zęba przez kwasy kariogenne) przy zachowaniu wszystkich zdrowych tkanek zęba, co nie jest możliwe w przypadku wypełnień, poprzedzonych borowaniem.

Opracowanie jednego zęba trwa ok. 15 min.

Zalety bezinwazyjnego usuwania próchnicy

Opracowanie zęba przy zastosowaniu żywicy ma szereg zalet: 
- zatrzymanie rozwoju próchnicy we wczesnym stadium bez potrzeby borowania,
- niezawodnie działanie w trudnodostępnych miejscach np. styku zębów,
- delikatna, bezbolesna metoda,
- szybki efekt w usuwaniu tzw. białych plam,
- odtworzenie naturalnego koloru zęba,
- przedłużenie długości życia nienaruszonego zęba,
- procedura realizowana podczas jednej wizyty.

Estetyczny aspekt bezbolesnego zwalczania próchnicy

Aplikowanie żywicy pozwala na wyeliminowaniu nieestetycznych białych plam na powierzchni zębów.

Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy.

Można je wyeliminować stosując procedurę z wykorzystaniem płynnej żywicy. Preparat, mający podobny współczynnik załamania światła jak szkliwo, wnika głęboko do porowatej tkanki zęba. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającej ją tkanki.

Ograniczenia w bezinwazyjnym usuwaniu próchnicy

Aplikowanie żywicy jest uzasadnione gdy zmiany próchnicowe nie przekraczają jednej trzeciej głębokości zębiny w obszarach proksymalnych (stykania się zębów ze sobą).

Metoda nie sprawdza się w przypadku zaawansowanego rozwoju próchnicy, pojmowanej jako „dziura” w zębie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie tradycyjnej metody leczenia z użyciem wiertła 

Ceny bezinwazyjnego usuwania próchnicy

Aplikowanie żywicy nie jest realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie zatem z takiej procedury wiąże się z wydatkiem z własnej kieszeni. Nie są to kwoty zaporowe, chociażby dlatego, że leczenie stosowane jest w przypadku pojedynczych zębów.

Procedura ta wyceniana jest w granicach od 200 do 350 zł (za ząb). Na tą pierwszą kwotę można napotkać dość rzadko, tylko przy okazji tzw. okresowych promocji organizowanych przez gabinety stomatologiczne.

Poszukiwanie niższych cen w zasadzie będzie zatem skazane na niepowodzenie, a to z uwagi na wysoki koszt zastosowanych podczas terapii materiałów. To właśnie ten składnik procedury ma znaczący udział w pozycjach uwidocznionych w cennikach gabinetów stomatologicznych.