PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bez maseczek na powietrzu od 15 maja

Autor: miro • Źródło: ms
28-04-2021, 10:15
Bez maseczek na powietrzu od  15 maja Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
Od 15 maja maseczki na powietrzu nie będą musiały być noszone (o ile zostanie zapewniony dystans) - warunek do 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Powracają stopniowo: nauka w szkołach, praca hoteli, gastronomii, sklepów wielkopowierzchniowych, zajęcia sportowe.

Od 1 maja odmrożona zostanie cześć aktywności sportowych na świeżym powietrzu (wzrost z 25 do 50 osób w jednym miejscu), ale także na basenach i pod dachem - dla grup zorganizowanych (do 50 osób) - podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył przy tym: jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy podejmowali decyzje, które będą odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne.

Od 4 maja nastąpi powrót do nauki stacjonarnej uczniów klas 1 - 3.   

Od 4 maja w reżimie sanitarnym wracają do funkcjonowania galerie handlowe sklepy budowlane, ogrodnicze, meblowe (w reżimie 1 osoba na 15 mkw.). Uruchomione zostaną także galerie sztuki i muzea (1 osoba na 15 mkw.).

Od 8 maja gości przyjmować będą mogły hotele (50 proc. obłożenia), ale bez stref gastronomicznych i wellness.

Od 15 maja powracają do nauki w trybie hybrydowym uczniowie klas od 4 do 8 i szkół średnich. 

Od 15 maja zaczną funkcjonować restauracje i kawiarnie w "ogródkach". 

Od 15 maja możliwe będzie także organizowanie imprez okolicznościowych ale na zewnątrz (do 25 osób).

Od 29 maja do nauki stacjonarnej mają powrócić uczniowie wszystkich klas.

Od 29 maja możliwa będzie obsługa gości wewnątrz lokali gastronomicznych (w reżimie sanitarnym). 

Zwiększony zostanie wówczas także limit osób korzystających z siłowni i klubów fitness (do 50 osób).   

***
Minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM zaznaczył, że mimo znoszenia restrykcji w różnych sferach gospodarki to te, które obowiązują na granicach i zgodnie z którymi po przekroczeniu granicy Polski trafia się na kwarantannę, zostaną zachowane. - Te obostrzenia na pewno nie będą w maju luzowane - powiedział.

Przybywający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały.

W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Mateusz Morawiecki   COVID-19   Adam Niedzielski   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH