PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie nowy zawód medyczny. Nabór do 31 maja

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Rynek Zdrowia
12-05-2022, 10:00
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór do 31 maja Będzie nowy zawód medyczny. Nabór do 31 maja Fot. AdobeStock
Odpowiednie przepisy weszły już w życie, a nowy zawód medyczny wkrótce stanie się faktem. Chodzi o chirurgiczną asystę lekarza. Koszt specjalizacji za cały okres szkolenia to dla jednej osoby  - jak informuje wojewoda lubelski - 42 tys. zł.
  • Chirurgiczna asysta lekarza - to nowy zawód medyczny. W rozporządzeniu ministra zdrowia w tej sprawie wskazano, kto może być asystentem chirurga
  • Specjalizacja jest dostępna między innymi dla pielęgniarki, ratownika medycznego oraz fizjoterapeuty, ale nie tylko
  • Obowiązki chirurgicznego asystenta lekarza to m.in. wsparcie intensywnej terapii w czynnościach chirurgii ogólnej, asysta przy stole operacyjnym, określone czynności po zabiegach chirurgicznych

Będzie nowy zawód medyczny. Nabór do 31 maja

Ministerstwo Zdrowia zaprojektowało nową specjalizację medyczną. To chirurgiczna asysta lekarza. Odpowiednie przepisy weszły już w życie, a nowy zawód medyczny wkrótce stanie się faktem. 

Nabór na specjalizację w tej dziedzinie ogłosił niedawno wojewoda lubelski. Czas na zgłoszenia jest do 31 maja. Postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzane od 1 do 30 czerwca. Koszt specjalizacji na osobę za cały okres szkolenia to - jak informuje wojewoda - 42 tys. zł.

W woj. lubelskim przewidziano 5 wolnych miejsc szkoleniowych. Szkoleniem zajmie się Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie (Oddział Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego).

Chirurgiczna asysta lekarza. Dla kogo?

Dodajmy, że specjalizacja chirurgiczna asysta lekarza jest dostępna - jak wskazano w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - dla absolwentów:

  • pielęgniarstwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego lub
  • dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, zarządzania, zdrowia publicznego,  pod warunkiem ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa.

Co obejmuje szkolenie specjalizacyjne dla asystentów chirurga?  To m.in. kształcenie teoretyczne w wymiarze 272 godzin kursów specjalizacyjnych oraz kształcenie praktyczne w wymiarze 2456 godzin staży kierunkowych.

SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacja  

POLECAMY W SERWISACH