PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Apel NRL do uczonych o zerwanie kontaktów z Rosją

Autor: miro • Źródło: ms
02-03-2022, 19:54
Apel NRL do uczonych o zerwanie kontaktów z Rosją Zamrozić kontakty z rosyjskimi naukowcami Fot. AdobeStock
- Apeluję o zawieszenie wszelkiej współpracy z naukowymi instytucjami rosyjskimi - zwrócił się do polskiego środowiska medycznego Andrzej Matyja, prezes NRL.

Andrzej Matyja, prezes NRL zwrócił się rektorów, prezydentów, prezesów, dyrektorów uczelni medycznych, medycznych towarzystw naukowych, instytutów badawczych, Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności z apelem:

Apeluję do Was – Szanowni Państwo – o zawieszenie współpracy z instytucjami rosyjskimi, a także powstrzymanie się od nawiązywania nowych kontaktów na polu naukowym.

Niech najeźdźcy naszego sąsiada, niepodległego, wolnego kraju dotkliwie odczują w każdej sferze – od militarnej przez polityczną, ekonomiczną po naukową – jak bardzo potępiamy ich zamach na niewinnych ludzi.

Pragnę podkreślić, że celem takiego działania nie jest zemsta na społeczeństwie rosyjskim lecz niezgoda na agresję w stosunkach międzynarodowych, niezgoda na naruszanie podstawowych praw i wolności przynależnych każdemu człowiekowi.

Zróbmy co w naszej mocy, by wspomóc potrzebujących, napiętnować agresora i solidarnie działać na rzecz pokoju.

W apelu można także przeczytać:

Wszyscy żyjemy tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie. Brutalna inwazja Federacji Rosyjskiej na niezależne państwo zasługuje na jednoznaczne potępienie. Życie tracą niewinni ludzie. Ogrom cierpienia fizycznego i psychicznego nikogo nie pozostawia obojętnym. Dotyczy to również lekarzy i całego środowiska medycznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   uczelnie medyczne   badania naukowe   Andrzej Matyja  

POLECAMY W SERWISACH