• Na całym świecie odnotowano 40 399 przypadków małpiej ospy, w tym 40 012 przypadków w rejonach,  w których do tej pory choroba ta nie występowała
  • W Stanach Zjednoczonych wg danych agencji Centers for Disease Control and Prevention potwierdzono 14 114 przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy. Stan na 18 sierpnia
  • Szybko wzrost przypadków zakażeń w ostatnich tygodniach oceniany jest jako stan zagrożenia zdrowia publicznego
  • Personel gabinetów stomatologicznych może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się tej choroby

Wirus małpiej ospy. Wzrost liczby zakażeń

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 18 sierpnia odnotowano w skali świata 40 399 przypadków małpiej ospy, w tym 40 012 przypadków w rejonach, w których do tej pory choroba ta nie występowała.

Dentyści i lekarze innych specjalności powinni być świadomi objawów małpiej ospy, ponieważ wczesne rozpoznanie objawów infekcji może ograniczyć  rozprzestrzenianie się wirusa. Taki apel do personelu medycznego skierowali przedstawiciele ochrony zdrowia w stanie Pensylwania. W ostatnich tygodniach na terenie Stanów Zjednoczonych odnotowywany jest wzrost przypadków infekcji wirusem małpiej ospy (wg najnowszych danych 14 114 potwierdzonych przypadków).

Małpia ospa. Objawy przypominają zwykłą opryszczkę

Typowe objawy to gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i wysypka, a około 70 proc. przypadków obejmuje zmiany w jamie ustnej. 

Liczba i lokalizacja zmian na twarzy może się znacznie różnić. Mogą się one rozwijać  w  jamie ustnej w postaci grudek, krosek, przezroczystych  pęcherzyków lub otwartych ran ze strupami lub bez. Zmiany wewnątrzustne mogą występować w dowolnym miejscu jamy ustnej, na dziąsłach, języku, policzkach, podniebieniu i gardle.

Chociaż małpia ospa nie przenosi się tak łatwo, jak np. koronawirusy, jednak to  niezwykle ważne, by lekarze dentyści a także higienistki stomatologiczne,  dokładnie poznali objawy tej choroby. Niektóre symptomy małpiej ospy mogą przypominać opryszczkę, czy zmiany nowotworowe. 

Walka z rozprzestrzenianiem się choroby. Szybkie rozpoznanie wczesnych objawów

- Obecnie to bardzo ważne, by higienistki stomatologiczne i lekarze dentyści prowadzący programy profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej byli wyczuleni na objawy małpiej ospy w rejonie jamy ustnej i potrafili właściwie reagować, podkreśla dr Wayne Saunders, kierujący Center for Oral & Maxillofacial Surgery, w St. Luke's University Health Network

Najczęściej małpia ospa jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi lub zmianami chorobowymi u osoby zakażonej.  Każdy może zostać zarażony, ale ponad 95 proc. przypadków małpiej ospy odnotowano u mężczyzn utrzymujących kontakty homoseksualne.