PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

AOTM: załącznik nr 12 zostaje (na razie)

31-07-2013, 00:02
AOTM: załącznik nr 12 (na razie) zostaje (fot. Fotolia)
AOTM: załącznik nr 12 (na razie) zostaje (fot. Fotolia)
Odejście od określania materiałów stomatologicznych przy udzielaniu świadczeń spowodowałyby znaczącą zmianę w sposobie ich realizacji - brak współpłacenia przez pacjenta - orzekła Rada Przejrzystości AOTM wydając negatywną opinię w sprawie odejścia od określania materiałów stomatologicznych, stosowanych przy udzielaniu świadczeń dla świadczeniobiorców, zawartych w załączniku nr 12 do rozporządzenia ministra zdrowia z  30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Członkowie Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych stwierdzili, że decyzja co do określania materiałów stomatologicznych powinna zostać podjęta na podstawie analizy pełnych danych, po rozważeniu wszystkich jej aspektów, w tym oszacowania skutków finansowych wynikających ze  zmian. Takowych jednak nie było.

- Brak jest danych niezbędnych do oceny, np. informacji o liczbie świadczeń realizowanych w poszczególnych zakresach - czytamy w uzasadnieniu opinii.

Wątpliwości było więcej. Zdaniem RP AOTM wyjaśnienia wymaga wiele kwestii, m.in.:

- czy pacjent będzie mógł oczekiwać wykonania świadczenia za pomocą dowolnie wybranego materiału stomatologicznego, o ile nie będzie ku temu przeciwwskazań natury medycznej,
- na jakiej podstawie pacjent będzie mógł dochodzić swoich praw w przypadku odmowy wykonania takiego świadczenia,
- czy po usunięciu pkt 1 z załącznika 12 w/w rozporządzenia Ministra Zdrowia nie dojdzie do spadku jakości świadczonych usług stomatologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH