Znacznie mniej dziewcząt i chłopców korzysta z takich produktów do higieny jamy ustnej, jak nici dentystyczne (tylko 7 proc. nastolatków), płyn do płukania jamy ustnej (19,3 proc.) i szczoteczka międzyzębowa (3,6 proc.).

Z badania wynika, że chociaż 50 proc. pytanych cierpiało na ból zęba, to tylko 14 proc. deklaruje, że regularnie odwiedza dentystę raz lub więcej razy w ciągu roku.

- Okres dojrzewania – komentuje Giampietro Farronato, profesor zwyczajny na Wydziale Nauk Biomedycznych, Chirurgicznych i Stomatologicznych Uniwersytetu w Mediolanie - koordynator naukowy badania - to wiek szczególnie krytyczny jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną. - W tym wieku bardzo niechętnie chodzi się do lekarzy – przyznaje naukowiec. 

- Zrozumienie tego w jaki sposób nastolatkowie tratują higienę jamy ustnej, jest dla nas bardzo pomocne, abyśmy mogli lepiej opracować program skutecznych działań interwencyjnych - dodaje Giampietro Farronato.

57 proc. ankietowanych uważa, że higiena jamy ustnej jest ważna ze względów estetycznych i społecznych (białe zęby - 30 proc., świeży oddech - 27 proc.). Chłopcy bardziej zwracają uwagę na aspekty estetyczne, podczas gdy dziewczęta zwracają większą uwagę na dobre samopoczucie i zdrowie. 

Pozytywne jest to, że ponad 60 proc. respondentów wymienia szczoteczkę co trzy miesiące (18 proc. robi to co miesiąc). 

Z ankiety wynika, że młodzież, która uczestniczy intensywnie w życiu społecznym (chodzenie do teatru, uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych) zwraca większą uwagę zarówno na codzienną higienę jamy ustnej, jak i na wizyty profilaktyczne u lekarza dentysty.

Inny interesujący aspekt pojawił się w wyniku analizy różnic między dziewczętami i chłopcami, których rodzice mają włoskie korzenie, a młodzieżą obcego pochodzenia. Ta druga wydaje się bardziej uważna w codziennej praktyce higieny jamy ustnej, ale w mniejszym stopniu korzysta z pomocy specjalistycznej np. z leczenia ortodontycznego.

- Mniejsza kontrola stomatologiczna nastolatków pochodzenia spoza Włoch wynika z przyczyn ekonomicznych - mówi Marina Picca, prezes Sicupp Lombardia (Włoskie Towarzystwo Podstawowej Opieki nad Dziećmi).

Ankieta, która zostało przeprowadzona tuż przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej, związanej z pandemią COVID-19, zostanie powtórzone w 2021 r., aby sprawdzić, czy i jak bardzo pandemia miała wpływ na postawę młodzieży w zakresie profilaktyki zdrowotnej.