PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anglia otworzy się na zagranicznych dentystów

Autor: nieck • Źródło: en
04-05-2022, 14:30
Anglia otworzy się na zagranicznych dentystów Kryzys w brytyjskiej opiece stomatologicznej Fot. Shutterstock
Ponad 2 tys. brytyjskich dentystów zrezygnowało z kontraktów z tamtejszym funduszem zdrowia (NHS). W Wielkiej Brytanii pogłębia się kryzys w opiece stomatologicznej.
  • W Wielkiej Brytanii nie notowano tak niskiej liczby dentystów pracujących na kontraktach z publicznym płatnikiem od dekady
  • Rząd rozważa reformę, która ułatwi pracę w Anglii stomatologom z zagranicy
  • Pogłębiają się nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej, najbardziej zaniedbany jest obecnie rejon wschodniej Anglii

W ciągu dekady odeszło 10 proc. dentystów

Nowy raport Association of Dental Groups (ADG) wskazuje, że liczba dentystów realizujących świadczenia w ramach publicznej opieki zdrowia spadła z 23 733 na koniec 2020 r. do 21 544 na koniec stycznia 2022 r. To oznacza  najniższy poziom w dostępie do opieki stomatologicznej w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Wśród przyczyn kryzysu wskazuje się  Brexit, Covid-19 i nowy system organizowania pracy jako powody, dla których brytyjscy dentyści odchodzą z systemu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Anglia otworzy się na dentystów zagranicznych

Neil Carmichael, przewodniczący ADG,  wzywa do dalszych inwestycji w walce z rosnącymi nierównościami w dostępie do opieki stomatologicznej.

- Białe plamy w stomatologii  widnieją już nie tylko na całym wschodzie Anglii, od East Yorkshire, przez Lincolnshire, aż do Norfolk, ale zaczynają się pojawiać także  w wielu innych rejonach, zaniedbywanych przez rząd – powiedział Carmichael.

-Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie rządu do reformy rekrutacji i rejestracji dentystów z zagranicy. To, co musi nastąpić, to reforma kontraktów stomatologicznych i inwestycje w naszą przyszłą siłę roboczą w kraju. Tylko wtedy,  będziemy mieli szansę na wyrównanie nierówności w zakresie dostępu do opieki stomatologicznej, podkreśla brytyjski ekspert.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH