PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Aneksy do umów stomatologicznych są - półroczne

Autor: szaft • Źródło: szaft
14-11-2013, 08:02
Aneksy do umów stomatologicznych są - półroczne Aneksy do umów są. Jednak półroczne (Fot. Fotolia)
W kilku województwach właściciele gabinetów stomatologicznych, którzy liczyli na automatyczne przedłużenie obowiązujących umów - na co od niedawna pozwala prawo - już je otrzymali. Prolongata jest zaledwie sześciomiesięczna.

O dużym rozczarowaniu mowy być jednak nie może, wszak centrala NFZ zalecała lokalnym oddziałom właśnie taki scenariusz działań.

Przypomnijmy, że 11 października Sejm znowelizował ustawę, która m.in. umożliwia NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Projekt zakładał, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. W przypadku zgody prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają w najbliższych miesiącach aneksowanie mogłoby przebiegać nie dłużej niż do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami. 

Wiemy już, że półroczne prolongaty przesłano świadczeniodawcom m.in. w Wielkopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim. Kujawsko - Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował, że umowy na świadczenia stomatologiczne zawarte na lata 2011 - 2013, a wygasające 31 grudnia 2013 roku, zostają automatycznie przedłużone do 30 czerwca 2014 roku.

Na nic zdały się więc postulaty przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, którzy optowali za prolongatą roczną, argumentując, że oferenci powinni mieć przynajmniej pół roku na skonstruowanie spójnej oferty od momentu wydania ostatniego aktu wykonawczego dotyczącego konkursu.

Czy lekarze dentyści z całej Polski powinni spodziewać się sześciomiesięcznej prolongaty obowiązujących umów? Tego na pewno nie wiadomo. W niektórych regionach, np. na Podkarpaciu, spotkania przedstawicieli NFZ ze świadczeniodawcami, podczas których zaplanowano przedstawianie propozycji rzeczowo - finansowych, mają się odbyć w najbliższych dniach. W komunikacie przekazano jednak informacje, że propozycje dotyczą umów za okres 1 stycznia - 30 czerwca 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH