PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło tłumaczy ilu faktycznie jest w Polsce czynnych zawodowo lekarzy dentystów

ms
25-11-2020, 07:49
Andrzej Cisło tłumaczy ilu faktycznie jest w Polsce czynnych zawodowo lekarzy dentystów Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL (foto: Fotolia/PTWP)
Liczba zawodowo czynnych lekarzy dentystów w Polsce wynosi 38 593, a nie jak mylnie podaje Eurostat 12,2 tys. W związku z tym poselskiej inicjatywy sprowadzenia spoza UE stomatologów nie można tłumaczyć niedostatkiem kadry medycznej. To chybiony argument – zapewnia parlamentarzystów Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przew. KS NRL.

Andrzej Cisło tłumaczy. 

W związku ze złożonym poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, w uzupełnieniu oficjalnego stanowiska Prezydium NRL w sprawie tego projektu (które zostanie przedstawione w trakcie prac), czuję się w obowiązku sprostować zawarte w różnych dokumentach, w tym międzynarodowych raportach, dane na temat liczebności grupy zawodowej lekarzy dentystów.

Uzasadnienie projektu ustawy, co prawda bardzo lakonicznie, odnosi się do zasadniczej części projektowanych zmian, niemniej jest to informacja kluczowa, a z pewnością za istotne należy uznać posiadanie przez Parlamentarzystów rzetelnych danych podczas procedowania nad materią dotyczącą rynku profesjonalistów medycznych.

W zasobach Eurostatu znajdujemy liczbę 12 200 stomatologów czynnych zawodowo, co istotnie plasowałyby Polskę w końcówce rankingu dostępności obywateli do stomatologów, gdyby liczba ta była prawidłowa.

Zapytana o tę sprawę Pani Marianna Kotzeva – Dyrektor Generalna Eurostatu odpowiedziała, że dane, na których bazuje Eurostat pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS z kolei, po wielu naradach i intensywnej wymianie korespondencji przyznał w piśmie skierowanym do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej 4 listopada 2020 r., że dane pochodzą z różnych formularzy, oraz że zostały podjęte prace nad zmianą systemu pozyskiwania danych, włączając w to korzystanie z rejestrów administracyjnych, w tym rejestru prowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską.

W istocie, Centralny Rejestr Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzony przez NIL, jest jedynym wiarygodnym źródłem danych co do liczby lekarzy i lekarzy dentystów. Jest również składową rejestru podmiotowego „Centralny Wykaz Pracowników Medycznych” - jednego z kluczowych w systemie informacji w ochronie zdrowia.

Zgodnie z danymi Rejestru liczba zawodowo czynnych lekarzy dentystów w RP to 38 593 (data ostatniej aktualizacji: 5/10/2020).

Kieruję do Państwa to wyjaśnienie niezależnie od korespondencji w sprawie merytorycznych aspektów zgłoszonych w projekcie propozycji, właśnie z uwagi na rozmiar rozbieżności danych, które powielane za GUS i dalej za Eurostatem mogą wywołać zupełnie mylne wrażenie co do zasadności szybkiego uzupełnienia kadry stomatologicznej.

Brak należytego dostępu do leczenia stomatologicznego nie wynika z braku kadry stomatologicznej. O przyczynach tego stanu rzeczy rozmawialiśmy podczas posiedzeń Komisji Zdrowia obu izb Parlamentu RP wielokrotnie. Chętnie podejmiemy dyskusję ponownie, ale w chwili obecnej ważne jest, aby w procesie legislacyjnym nie padały nierzetelne dane.

Więcej: KS NRL

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   Andrzej Cisło   liczba dentystów  

POLECAMY W SERWISACH