PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło o jakości informacji statystycznej

Autor: miro • Źródło: ms
26-01-2021, 09:02
Andrzej Cisło o jakości informacji statystycznej Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL (foto: Fotolia/PTWP)
Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL zwrócił uwagę na dość niefrasobliwe podejście do tworzenia formularzy GUS, zbierających dane statystyczne w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, a dotyczące wpływu COVID-19 na prowadzenie działalności podmiotu leczniczego.

Okazuje się, że dla statystyków z GUS tylko dwa zjawiska mogą być skutkiem prowadzenia działalności podmiotu leczniczego w dobie COVID-19.

Jeden to: udzielanie porad w formie teleporad, drugi to czasowe zaprzestanie leczenia (trzeba podać liczbę dni). Okazuje się, że jeśli ankietowany nie zaznaczy przynajmniej jednej z dwóch przedstawionych przyczyn - to automatycznie zmuszony jest do zaznaczenia, odpowiedzi, zgodnie z którą COVID-19 nie miał wpływu na realizowaną działalność.

Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż właściciel lecznicy mógł być zmuszony na przykład: zwolnić część personelu, obniżyć wynagrodzenia pracownikom, popaść w długi, przekazać na realizowanie zobowiązań zgromadzony kapitał (o ile go posiadał), mógł borykać się z COVID-19 osobiście lub wśród pracowników. Sytuacja doprowadzić mogła także do trwałej utraty dużej części pacjentów.

Bez rozeznania sytuacji trudno o prawidłową statystykę, a w efekcie o rzetelne i wartościowe wnioski warunkujące podejmowanie właściwych decyzji.

źródło: TT @cislo_a

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   GUS   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH