PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alarm! W Zamościu „SOS dla uszkodzonego zęba”

Autor: miro • Źródło: ms
24-10-2017, 07:53
Alarm! W Zamościu „SOS dla uszkodzonego zęba” „SOS dla uszkodzonego zęba” – „Sos dla zdrowia i życia”
II edycja akcji informacyjnej „SOS dla uszkodzonego zęba” - „Sos dla zdrowia i życia" ruszyła 18 października 2017 r. w Zamościu.

Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Miasta Zamość.

W pierwszej, ubiegłorocznej edycji programu edukacyjnego wzięło udział, pod opieką nauczycieli - ponad 900 uczniów z kilkudziesięciu szkół podstawowych z Zamościa i powiatu zamojskiego.

Organizatorem prospołecznych działań jest Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed oraz Rotary Club Zamość Ordynacki.

Na czym polega lekcja edukacyjna?
Wykwalifikowana higienistka stomatologiczna za pomocą modelu jamy ustnej informuje jak zachować się gdy dojdzie do wybicia zęba z zębodołu lub jego zwichnięcia, złamania zęba na skutek wypadku oraz jakie czynności wykonać przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, aby dentysta mógł przykleić złamany albo uratować wybity lub zwichnięty ząb.

Spotkanie trwa jedną godzinę lekcyjną, podczas której odbywa się krótka pogadanka edukacyjna i prezentacja z ćwiczeniami praktycznymi.

Nie koniec na tym. Ratownik medyczny, używając fantomu do sztucznego oddychania i masażu serca, przekazuje wiedzę jak ocenić stan nieprzytomnego człowieka, w jakiej pozycji należy go ułożyć i jakie czynności podjąć przed przyjazdem zespołu reanimacyjnego. Uczy postępowania przy zadławieniach, oparzeniach, złamaniach, krwotokach, omdleniach itp.

Po udziale w akcji informacyjnej „SOS dla uszkodzonego zęba” – „Sos dla zdrowia i życia” uczeń, nauczyciel oraz rodzic nie tylko znają schemat postępowania gdy dojdzie do  złamania, wybicia lub zwichnięcia  zęba, posiada również wiedzę o postępowaniu podczas wypadku (znają numery alarmowe, umieją ocenić ogólny stan poszkodowanego, potrafią prawidłowo wykonać masaż serca, wiedzą jak postąpić w przypadku np. zranień, krwawienia z nosa, poparzenia czy omdlenia).

Na potrzeby akcji stworzone zostały materiały informacyjne w postaci wygodnej, podręcznej broszury do uczniowskiego portfela. Są także plakaty informacyjne, zamieszczone w gablotach szkoły.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie wśród szkół  powiatu zamojskiego.

Akcja kontynuowana będzie przez cały rok szkolny 2017/2018. 

 

Jak ratować uszkodzony ząb

POLECAMY W SERWISACH