PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Akademia Zdrowego Uśmiechu obnaża fatalny stan uzębienia przedszkolaków w województwie śląskim

Autor: Przegląd prasy • Źródło: rynekzdrowia.pl/jsz
20-01-2014, 08:24
Akademia Zdrowego Uśmiechu obnaża fatalny stan uzębienia przedszkolaków w województwie śląskim Akademia Zdrowego Uśmiechu obnaża fatalny stan uzębienia przedszkolaków na Śląsku (fot. sxc.hu)
73 proc. dzieci w wieku przedszkolnym przebadanych w województwie śląskim w ramach akcji profilaktycznej Akademia Zdrowego Uśmiechu ma próchnicę. U jednego dziecka objętych jest nią średnio aż pięć zębów. Badania przeprowadzono w 2013 r. w 65 przedszkolach na grupie 4,2 tys. dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Zaledwie 26 proc. przebadanych maluchów miało zdrowe zęby. Jednak nawet wśród nich zdarzały się dzieci, u których pojawiały się przebarwienia wymagające kontroli lekarskiej. U 15 proc. małych pacjentów zęby były tak zniszczone, że koniecznie będzie usunięcie aż trzech mleczaków.

Jak podkreślają prowadzący badania lekarze z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji działającego na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach, konsekwencją tak złego stanu zębów dzieci mogą być w przyszłości wady zgryzu, a nawet problemy z prawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy.

- Bakterie z zębów mlecznych bardzo szybko rozprzestrzeniają się w jamie ustnej, przenoszą się zatem z zębów mlecznych na stałe. Dzieci z zepsutymi zębami mlecznymi są bardziej narażone na próchnicę w zębach stałych, czasami zdarza się, że ząb stały wyrzyna się już z próchnicą - mówiła Polskiej Agencji Prasowej lek. dent. Izabela Walawender z katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej.

Usunięcie zęba, nawet mlecznego, to z punktu widzenia dentysty ostateczność. Jak przyznała dr Walawender, wciąż panuje błędny pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. - Wiele osób uważa, że stanowią one jedynie etap przejściowy uzębienia. Tymczasem spełniają one bardzo ważną funkcję dla rozwoju prawidłowego zgryzu - zajmują niezbędną przestrzeń do momentu pojawienia się w ich miejscu zębów stałych, a także stanowią dla nich pewnego rodzaju drogowskaz oraz punkt odniesienia - zaznaczyła dentystka.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych oraz prowadzić do powstania wad zgryzu. Utrata zębów wpływa również na upośledzenie funkcji żucia, co z kolei wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka.

Więcej o działalności Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji w rozmowie infoDENT24.pl z lek. dent. Izabelą Walawender -tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH