PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agresywny nowy wariant SARS-CoV-2 w Brazylii

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
26-05-2021, 14:19
Agresywny nowy wariant SARS-CoV-2 w Brazylii SARS-CoV-2 nieustannie mutuje, jego nowa niebezpieczna wersja pojawiła się w Brazylii (fot. Pixabay)
Nowy wariant koronawirusa, który może pochodzić od groźnego szczepu z Manaus odkryto w Brazylii. Wariant ten jest odporny na przeciwciała pojawiające się po przejściu Covid-19.

Jak poinformowało w środę Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV), występowanie nowego wariantu koronawirusa potwierdzono już na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju.

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację.

Tymczasem, jak ustalił dziennik "El Mundo" wśród ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy wariant zawiera mutację L452R związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

- Ten nowy wariant koronawirusa odkryty w Sao Paulo jest odporny na przeciwciała - napisał w środę "El Mundo".

Sao Paulo jest stanem najbardziej doświadczonym przez pandemię. Dotychczas zmarło tam na Covid-19 ponad 109 tys. osób, a zachorowało 3,2 mln. W skali całego kraju zanotowano 452 tys. ofiar śmiertelnych oraz 16,2 mln infekcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH