Agnieszka Ruchała-Tyszler dla portalu infoDENT24.pl

Expose premier Ewy Kopacz było bardzo dobrze przygotowane, odnosiło się do wszystkich środowisk, w tym także do środowiska lekarskiego. Zapowiedź powrotu stomatologicznych gabinetów szkolnych zasługuje na uznanie. W szczególności, że środowisko lekarskie miało już taki postulat. Ale wymaga to zmian wielu regulacji prawnych m.in. w ustawie o świadczeniach gwarantowanych, z której wynika że dostęp do świadczeń nie może być ograniczony. Stąd brak możliwości kontraktowania w obiektach zamkniętych, którymi są szkoły, przedszkola itp. A problem jest - wskaźniki dotyczące choroby próchnicowej są niekorzystne szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zostało to podkreślone chociażby w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym opieki stomatologicznej w Polsce.

Zapowiedź premier Ewy Kopacz jest obiecująca i uważam, że trzeba dać szanse jej realizacji, mam nadzieje, że odbędzie się to w porozumieniu ze środowiskiem lekarzy dentystów.

Co do specjalizacji lekarsko-dentystycznych, to samorząd lekarski wielokrotnie apelował w Ministerstwie Zdrowia przekonując, że główną formą kształcenia specjalizacyjnego powinna być rezydentura. W stomatologii stanowi to niewielki procent, gdyż główną formą jest umowa cywilno - prawna.

Chylę czoła przed premier Kopacz jeśli spełni swe obietnice, a równocześnie wyrażam chęć współpracy środowiska lekarzy dentystów.

Czytaj także:

Obietnice Ewy Kopacz (expose): sfinansujemy rezydentury, gabinety dentystyczne wrócą do szkół 

Maciej Hamankiewicz o expose Ewy Kopacz