PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Adam Niedzielski: zajęte co piąte z dostępnych łóżek covidowych

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
21-09-2020, 10:05
Adam Niedzielski: zajęte co piąte z dostępnych łóżek covidowych MZ przygotowane na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem
Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany, w szpitalach zajęte jest ok. 2 tys. z dziesięciotysięcznej bazy łóżek i ok. 80 z 400 respiratorów – wskazał 21 września minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wskazał 21 września na antenie Programu I Polskiego Radia, że faktycznie mamy za sobą dwa dni dużej liczby nowych, dziennych zachorowań. Zwrócił jednak uwagę, że najważniejszymi - z punktu widzenia wydolności systemu medycznego - wskaźnikami są: liczba hospitalizacji i liczba osób, które objęte są wspomaganiem tlenowym przez respirator.

- W tej chwili sytuacja wygląda w ten sposób, że zajętych jest ok. dwa tysiące łóżek i jest ok. 80 osób pod respiratorem" - podał Niedzielski. - Jeżeli popatrzymy na zdolność naszej infrastruktury do przyjęcia pacjentów w systemie szpitalnym - a warto zaznaczyć, że nie każdy przypadek oznacza konieczność hospitalizacji - to baza łóżek wynosi ok. 10 tys., czyli potencjał systemu jest zdecydowanie niewykorzystany, i oby nie był. Jeśli chodzi zaś o respiratory to jest ich w systemie covidowym ok. 400 - przekazał minister.

- Na pewno bezpieczeństwo dla pacjentów jest i jesteśmy przygotowani do większej skali zachorowań, której nie należy się dziwić - dodał.

Szef MZ wskazał, że przywracane jest normalne życie - dzieci wróciły do szkół, a dorośli częściowo rezygnują z formy pracy zdalnej. Stąd jest ta większa liczba zachorowań - ocenił.

Minister stwierdził, że największym wyzwaniem, z jakim mierzy się obecnie służba zdrowia, jest jej otwieranie i przywracanie.

- Niestety okres pandemii, która trwa od marca, oznaczał pewne zaniechanie działań profilaktycznych, które standardowo wykonywaliśmy, chodząc czy to do lekarza pierwszego kontaktu, czy to specjalistów - powiedział Niedzielski. Wskazał, że część przychodni specjalistycznych była czasowo zamknięta. Część osób też - jak dodał - bała się korzystać z przychodni, widząc tam źródło ryzyka.

Minister podkreślił, że dostępność świadczeń i konsekwencje ograniczeń są monitorowane, a działania proponowane.

- Planujemy trzy strumienie działań. Pierwszy to program profilaktyczny, który będzie dostępny dla każdego w wieku 40 lat. (…) Będziemy chcieli też znieść limity na poziomie specjalistyki tak, by można było deficyt zdrowotny nadganiać. I wreszcie krajowa sieć onkologiczna i działania w zakresie kardiologii. (…) W tych zakresach też zaproponujemy bardzo konkretne działania - powiedział Niedzielski. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   Adam Niedzielski  

POLECAMY W SERWISACH