- Fundusz covidowy absolutnie nie jest zamknięty. Tam jest część wydatków, które muszą być prowadzone w dalszej perspektywie – oświadczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił, że od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Dopytywany przez dziennikarzy, czy ta decyzja oznacza koniec funduszu covidowego.

- Fundusz covidowy absolutnie nie jest zamknięty. Tam jest część wydatków, które muszą być prowadzone w dalszej perspektywie - mówił minister.

W tym kontekście wskazał na opłaty za zakup szczepień. - Fundusz Covid będzie nadal istniał - powtórzył Niedzielski.

Fundusz covidowy w zmienionej formule 

Jak wiadomo finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 skończyło się 31 marca 2022 r. Nie oznacza to zupełnego zakończenia finansowania świadczeń covidowych. Koszty szczepień przeciwko COVID-19 nadal są pokrywane z tego funduszu.

Natomiast leczenie pacjentów z COVID-19 (po 31 marca 2022 r.) jest realizowane już w ramach standardowych umów z NFZ.

Przypomnijmy, że ze względu na utrzymujący się spadek liczby zakażeń COVID-19 oraz postępujący spadek hospitalizacji, 28 lutego 2022 r., minister zdrowia zdecydował o zakończeniu specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.