PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

9 lutego to dzień patronki dentystów - św. Apolonii

ms
09-02-2021, 10:47
9 lutego to dzień patronki dentystów - św. Apolonii Uroczystość wręczenia Statuetki św. Apolonii (fot. infoDENT24.pl)
Na 9 lutego przypada dzień patronki dentystów - św. Apolonii. W Polsce pierwszą właścicielką statuetki św. Apolonii (od 16 grudnia 2020 r.) jest prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak – Kowalczyk.

Relikwii św. Apolonii – patronki lekarzy dentystów - jest wyjątkowo wiele, najcenniejszą umieszczono w Bazylice NMP w Rzymie na Zatybrzu. Natomiast pierwsza - i chociażby z tego względu - najcenniejsza Statuetka św. Apolonii od 16 grudnia 2020 r. uświetnia gabinet prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak – Kowalczyk. Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafiła do osoby, która w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie jest najbardziej godna uszanowania i która zapracowała sobie na wyjątkowe miano przyjaciela stomatologów. 

Dr n.med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, wręczając Statuetkę św. Apolonii prof. Dorocie Olczak – Kowalczyk, zaznaczył, że samorząd lekarski szukał możliwości wyróżnienia osoby, która w środowisku lekarzy dentystów byłaby osobą najbardziej godną uszanowania, osoby, która przez większość lekarzy dentystów byłaby postrzegana jako ich przyjaciel.

***

Przypomnijmy raz jeszcze przyczynę, dla której św. Apolonia patronuje lekarzom na całym świecie.
Podczas pogromu chrześcijan w Aleksandrii Apolonia była już starszą kobietą. Rzymscy żołnierze próbowali torturami wymóc wyrzeczenie się wiary. Źródła podają, że złamano jej szczękę, wybito część zębów, a te które nie wypadły pod wpływem uderzeń, po kolei wyrwano. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.

Nic zatem dziwnego, że przez wieki Św. Apolonia była wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Jest też patronką wszystkich dentystów.

Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Głowę świętej umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się: w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.

W sztuce najczęściej ukazywana jest scena męczeństwa św. Apolonii. Zdarzały się także wizerunki, na których przedstawiano Apolonię z naszyjnikiem, z jednym z wyrwanych jej zębów. Święta była uwieczniona na obrazach m.in. przez Guido Reni, Carlo Dolci, polskiego malarza baroku Szymona Czechowicza, a nawet przez czołowego przedstawiciela pop-artu Andy Warhola.

Specjalne emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH