Projekt realizowany w ramach „Podróży Julii wśród seniorów" to kontynuacja zeszłorocznych działań fundacji mających na celu zwiększenie świadomości oraz poprawę jakości życia polskich seniorów. Współfinansuje go, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020 - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Tegoroczna edycja projektu „Podróże Julii wśród seniorów" odbyła się w Warszawie (pierwsza w Ciechocinku). W ramach Programu Senioralnego organizatorzy przeszkolili słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Bezpłatne szkolenia i wykłady z zakresu ochrony zdrowia oraz właściwej higieny jamy ustnej objęły 500 osób w przedziale wiekowym 60+. Szkolenia były bezpłatne, w całości finansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundację Wiewiórki Julii.

Podczas szkoleń stomatolodzy Fundacji Wiewiórki Julii poruszyli najistotniejsze problemy dotyczące uzębienia, z którymi na co dzień zmagają się osoby starsze (np. parodontoza), omówili podstawy zdrowej diety dla seniorów, która również wpływa na stan jamy ustnej. Opowiedzieli też o wpływie nieleczenia zębów na choroby krążenia i serca. Każdy uczestnik projektu otrzymał materiały edukacyjne.

Blisko 50 proc. uczestników anonimowego badania ankietowego w wieku 60 - 65 lat przyznało się do użytkowania protezy zębowej.

- Zachowanie własnego uśmiechu, prawidłowe uzupełnienia protetyczne, a także brak dolegliwości ze strony zębów, tkanek przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej warunkują prawidłowe funkcje odżywiania, zapewniają estetyczny wygląd oraz wpływają na jakość komunikacji międzyludzkiej - przekonuje dr Dżulietta Kiworkowa, prezes i założycielka Fundacji Wiewiórki Julii.