PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

700 tys. zł wypłacono za NOP-y. Najwyższa Jednorazowa kwota: 87 tys. zł

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
18-05-2022, 09:01
700 tys. zł wypłacono za NOP-y. Najwyższa Jednorazowa kwota: 87 tys. zł vaccinesok.jpg
Co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie za niepożądane działanie szczepionek (wszczęto ponad 400 postępowań). Połowa to wstrząsy anafilaktyczne, połowa - sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta.
  • Co do zasady, odszkodowania za niepożądane działanie szczepionek przysługują w przypadku wstrząsu anafilaktycznego lub hospitalizacji przez co najmniej 14 dni
  • Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził ponad 400 postępowań, w 40 przypadkach skargi uwzględniono. 75 proc. wniosków odrzucono
  • Maksymalne odszkodowanie, przysługujące w razie komplikacji po szczepieniu, to 100 tys. zł. Tyle jeszcze nie wypłacono 

Kiedy odszkodowanie za niepożądane działanie szczepionek

Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł. Standaryzacja przyspieszyła i uprościła uzyskiwanie rekompensat – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec Dziennik Gazetę Prawną.

Rzecznik tłumaczył, że odszkodowanie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni.

- Już teraz wiadomo, że co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie - pieniądze wpłyną na konto pacjentów - poinformował.

Skala postępowań w sprawie niepożądanych działań szczepionek 

- Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 - negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania - mówił.

Wyjaśnił, że z tych 40 spraw - 20 to są wstrząsy anafilaktyczne, a 20 sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni, i to jest m.in. zespół Guillain-Barré. Wytłumaczył, że dochodzi w nim do porażenia nerwowego, wśród łagodniejszych objawów są bóle mięśni, drętwienia i niedowład.

Pytany, czy to jest odwracalne odparł, że u części pacjentów tak, u innych - niestety nie.

Chmielowiec pytany był też, czy przy wypłacie odszkodowania ma znaczenie, czy zespół był odwracalny? Odpowiedział, że nie.

- Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce, a także dodatkowe koszty związane z późniejszym leczeniem. Przy czym maksymalne odszkodowanie to 100 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rzecznik praw pacjenta   odszkodowanie   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH