PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

500 tys. zakażeń koronawirusem w tydzień. Kolejna fala pandemii w Wielkiej Brytanii

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
05-07-2022, 20:00
500 tys. zakażeń koronawirusem w tydzień. Kolejna fala pandemii w Wielkiej Brytanii W ciągu tygodnia liczba zakażonych na terenie Wielkiej Brytanii wzrosła o 32 proc.Fot. Shutterstock
W wielu krajach europejskich trwa kolejna fala pandemii COVID-19. Bardzo szybko narasta w Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu ostatnich siedniu dni  liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 500 tys.
  •  Według najnowszych danych z Office for National Statistics w ciągu tygodnia liczba zakażonych na terenie Wielkiej Brytanii wzrosła o 32 proc. i wynosi obecnie 2,3 mln 
  • Zakażenia wywołują głównie dwa podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5
  • Najwyższy wskaźnik odnotowano w Szkocji, gdzie zakażona jest jedna na 18 osób, w Anglii jedna na 30 osób

Czy obecna fali przewyższy wiosenną. Nadal dominuje Omikron

Jak podaje Office for National Statistics - brytyjski urząd statystyczny jest to najwyższa liczba zakażonych od końca kwietnia, choć nadal jest to znacznie mniej niż w szczytowym momencie pod koniec marca, gdy liczba ta szacowana była na 4,9 mln.

Za obecny wzrost, podobnie jak w innych krajach Europy, odpowiadają podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5, które najprawdopodobniej są dominującymi w Wielkiej Brytanii.

Co 18. mieszkaniec Szkocji ma COVID

Jak szacuje ONS, obecnie w Wielkiej Brytanii koronawirusem zakażona jest jedna osoba na 30. Najwyższy wskaźnik jest w Szkocji, gdzie zakażona jest jedna na 18 osób. Wcześniejsze przebycie Covid-19 nie zapobiega ponownemu zachorowaniu, ale szczepionki chronią przed poważniejszym przebiegiem choroby.

MSZ odradza również podróże do regionów, gdzie wskaźniki zachorowań na COVID-19 są znacząco wyższe niż w Polsce. W miejscach o podobnych lub niższych wskaźnikach zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Planując wakacje, lepiej sprawdzić wskaźniki zachorowań

MSZ radzi, by planując wakacje, sprawdzić wskaźniki zachorowań na COVID-19 w regionie, jest celem podróży. Np. na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH