PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

4 miesiące oczekiwania na wizytę u stomatologa

Autor: miro • Źródło: ms
04-10-2021, 12:26
4 miesiące oczekiwania na wizytę u stomatologa Kolejki do stomatologa (fot. Shutterstock)
Czteromiesięczny średni czas oczekiwania na stomatologa we wrześniu 2021 r. jest nieco niższy niż średnia oczekiwania dla wszystkich świadczeń medycznych, raportowanych przez WHC (5,2 miesiąca).

Średni czas oczekiwania na świadczenie stomatologiczne „na NFZ” wyniósł 4 miesiące. To poprawa o 4,2 miesiąca w stosunku do stycznia 2019 r. i najlepszy wynik od wiosny 2013 r. - podaje Watch Health Care. 

To umiarkowany powód do zadowolenia, bo trudno ocenić jaki wpływ na taki stan rzeczy ma zaspokojenie potrzeb stomatologicznych Polaków, a jaki - wymuszone odkładanie wizyt przez pandemię.

Średni czas oczekiwania na wizytę u stomatologa (NFZ) w miesiącach (WHC)

Zmiany w czasie oczekiwania (w miesiącach) na realizację wybranych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie stomatologii (WHC).

Czas oczekiwania na wizytę u ortodonty skrócił się zdecydowanie - z 10,4 do 1,8 miesiąca.

Bardzo znacząco poprawiła się także sytuacja pacjentów oczekujących na wykonanie protezy akrylowej. Przykładowo, kobieta, która straciła 5 zębów w wypadku komunikacyjnym musi zaczekać na to świadczenie średnio 1,9 miesiąca. W tym wypadku odnotowano poprawę o 7,9 mies.

Istotnej zmiany nie odnotowano z kolei w przypadku leczenia próchnicy. 12 letnie dziecko zaczeka na nie 1,1 miesiąca. W chwili poprzedniego badania czas ten wynosił 1,2 miesiąca.

Pogorszyła się sytuacja dzieci oczekujących na leczenie dentystyczne pod narkozą (wydłużenie z 1,6 do 2,7 mies.).

Spośród uwzględnionych w raporcie świadczeń stomatologicznych najdłużej czekać muszą pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na leczenie aparatem ortodontycznym. Czas od chwili rejestracji do otrzymania świadczenia uległ wydłużeniu z 11,6 do 12,7 miesięcy.

Czytaj także: Wciąż długo oczekiwany ortodonta

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Watch Health Care   kolejki do dentysty  

POLECAMY W SERWISACH