Witaminy i minerały to podstawa

Osłabione, szybko psujące się zęby to często wynik tego, że w naszej diecie brakuje odpowiedniej ilości dostarczanych składników budulcowych. Ważnym elementem jest np. żelazo, które wspiera odporność, a tym samym uczestniczy w regeneracji tkanek miękkich. Jego brak może prowadzić do próchnicy oraz powodować choroby dziąseł. Kolejnym ważnym minerałem jest cynk, hamujący rozwój bakterii. Jego nieodpowiednia przyczynia się do powstawania płytki nazębnej. Za ochronę szkliwa odpowiadają fosfor, magnez oraz wapń. Wszystkie te minerały mają znaczący wpływ na kondycję naszego szkliwa. Gdy zauważymy, że nasze zęby mają tendencje do psucia się, a dziąsła często krwawią, dobrym pomysłem jest sięgniecie po witaminy i minerały, które skutecznie zahamują proces psucia się zębów.

Odpowiednia higiena

Warto pamiętać, że odpowiednia higiena to nie tylko mycie zębów dwa razy dziennie. Są pewne reguły, które pozwolą cieszyć się nam zdrowszym uśmiechem dłuższy czas. Niektóre produkty powodują zmiękczenie szkliwa, mowa tutaj o posiłkach, które zawierają w sobie kwaśne i słodkie smaki. Po ich spożyciu nie należy myć od razu zębów, tylko odczekać np. godzinę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że powierzchnia zębów nie zostanie uszkodzona. Do odpowiedniej higieny jamy ustnej zaliczyć możemy również regularne kontrole u stomatologa. Gdy poczujemy lekki ból zęba, nie zwlekajmy z wizytą, tylko od razu udajmy się do specjalisty.

Dieta na wzmocnienie zębów

Warto spożywać produkty bogate w wapń, który jest budulcem kości i zębów, takie jak mleko, jaja czy twaróg, zaś wystrzegać się tych z kwasem fosforowym, np. gazowanych napojów. Ostatnimi czasy popularne stało się picie zielonej herbaty, która ma znaczący wpływ na przyswajanie wapnia przez organizm. Jest ona również źródłem antyoksydantów i fluoru. Największym wrogiem zdrowych zębów jest cukier, powodujący próchnicę. Zadbajmy o to, aby w naszej diecie było jak najmniej przetworzonej żywności oraz kolorowych napojów. Istnieją produkty, które wspomagają pracę ślinianek. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie odpowiednia ilość śliny pomaga zachować prawidłową florę bakteryjną w jamie ustnej, co zmniejsza podatność na próchnicę. Warto do diety włączyć marchew, szpinak oraz jarmuż.