Okazało się, że Desmond D'Mello z całkowitą beztroską traktował swoje obowiązki dotyczące sterylizacji narzędzi stomatologicznych. W zasadzie obowiązków tych prawdopodobnie nie wypełniał w ogóle. Przynajmniej takie podejrzenia mają inspektorzy NHS England w Nottinghamshire, którzy dopatrzyli się, że Desmond D'Mello przez lata pracy z pacjentami nie wypełniał stosownych obowiązków sprawozdawczych, co więcej dentysta nie negował podejrzeń, iż procedury sterylizacyjne traktował dość pobieżnie.

Dowodem w sprawie ma być nagranie wykonane z ukrycia przez jednego z pacjentów. Widać na nim ponowne stosowanie narzędzi stomatologicznych bez uprzedniej sterylizacyjnej. Nie oznacza to oczywiście, że Desmond D'Mello w taki sam sposób pracował każdego dnia.

Pracownicy NHS uznali, że zagrożenie jest na tyle duże, iż upublicznili apel, aby wszyscy pacjenci Desmond D'Mello zgłosili się na bezpłatne badania krwi. NHS twierdzi, że prawdopodobieństwo pojawienia się niebezpiecznych zakażeń wynikających z leczenia się w Daybrook Dental Surgery jest stosunkowo niskie, ale istnieje i należy je określić.

Uruchomiono specjalną telefoniczną linię wsparcia dla pechowych pacjentów.

Więcej: independent.co.uk