PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

20 proc. dzieci nie lubi swojego uśmiechu

ms
23-09-2020, 08:57
Kompleksy na punkcie zębów to domena nastolatków i dorosłych? Niekoniecznie. Okazuje się, że jedno na ośmioro dzieci ma koszmary dotyczące swoich zębów – mówią badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

- Ekran smartfona działa jak lustro. Staliśmy się więc bardziej świadomi swojego wyglądu i jego defektów. To dotyczy również dzieci, które są uważnymi obserwatorami. Wbrew pozorom, wiele kompleksów kształtuje się właśnie w okresie dzieciństwa, często zostając z nami do lat dorosłych – wyjaśnia dentystka.

Jak zaradzić kiełkowaniu kompleksów w tak młodym wieku i zwiększyć pewność siebie u dziecka? Dentyści przyznają, że kluczowa jest edukacja małych pacjentów już od najwcześniejszych lat dotycząca znaczenia zdrowia jamy ustnej.

Dlatego warto wyjaśniać najmłodszym, że zęby są jak linie papilarne, są unikalne dla każdego z nas i nie ma dwóch identycznych uśmiechów. Zęby niekoniecznie muszą być idealnie proste lub tak białe, jak na reklamie pasty do zębów – przede wszystkim warto zadbać, aby były zdrowe.

– Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wiemy, że tylko 20 proc. 5-letnich Polaków ma zdrowe zęby. To pokazuje skalę problemu. Już z kilkulatkiem warto przyjść do dentysty na tzw. wizytę adaptacyjną. Podczas niej wyjaśniamy maluchowi, jak powinien dbać o zęby i jak ważne jest ich szczotkowanie, staramy się także na bieżąco weryfikować jego obawy. To także okazja na oswojenie małego pacjenta z dentystą i indywidualne badanie jamy ustnej – mówi Monika Stachowicz.

- Nie zapominajmy, że nawyki kształtują się już w domu, dlatego jako rodzice również dawajmy dobry przykład, a do wspólnego szczotkowania wplatajmy elementy zabawy. Niezbędna jest także pomoc rodzica w myciu zębów dziecka do około 5-6. roku życia – dodaje stomatolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   uśmiech  

POLECAMY W SERWISACH