PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

20 proc. dzieci nie lubi swojego uśmiechu

ms
23-09-2020, 08:57
20 proc. dzieci nie lubi swojego uśmiechu Dzieci krytycznie o sowim uśmiechu (foto: archiwum)
Kompleksy na punkcie zębów to domena nastolatków i dorosłych? Niekoniecznie. Okazuje się, że jedno na ośmioro dzieci ma koszmary dotyczące swoich zębów – mówią badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Małe dzieci, duże kompleksy
Blisko co piąte (18 proc.) dziecko w wieku poniżej pięciu lat wyznało swoim rodzicom, że nie lubi swojego uśmiechu. Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez Oral Health Foundation w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, prawie jedno na ośmioro (12 proc.) dzieci miało złe sny dotyczące zdrowia swoich zębów. Z badań wynika także, że dzieci są ponad 10-krotnie bardziej narażone na koszmary senne dotyczące swoich zębów niż osoba dorosła. Badanie odbyło się w ramach kampanii National Smile Month, promującej zdrowie jamy ustnej i uwzględniało dane zebrane od około 1500 brytyjskich rodziców.

Dodatkowo,  okazuje się, że prawie połowa dzieci (47 proc.) objętych badaniem wyraziło rodzicom swoje obawy dotyczące zdrowia jamy ustnej. Zdaniem ekspertów Oral Health Foundation oznacza to, że nawet najmłodsi, których często o to nie podejrzewamy, stają się coraz bardziej świadomi wyglądu swoich zębów i mankamentów uśmiechu.

Wpływ na to może mieć szeroki dostęp do urządzeń mobilnych wśród dzieci, a co za tym idzie częsty kontakt ze smartfonami, tabletami, telewizją i mediami społecznościowymi. Jak wynika z badania F-Secure, wśród polskich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych już 80 proc. ma do dyspozycji smartfon, który łączy się z internetem. Średnio dzieci spędzają 2,5 godziny dziennie z telefonem w dłoni.

W tym wieku rozwija się także wyobraźnia, która w połączeniu z bodźcami występującymi w ciągu dnia, wpływa na to, jak oceniamy swój wygląd i odzwierciedla się w treści snów.

- Rzeczywiście dziś bardziej niż kiedykolwiek dzieci, nawet kilkuletnie, mają styczność ze światem wirtualnym. O współczesnych dzieciach mówi się nawet pokolenie „iGen”. Nie zawsze jednak to, co widzą w internecie oddaje w sposób obiektywny rzeczywistość, co dotyczy także estetyki uśmiechu. Taki zawężony obraz czy retuszowane zdjęcia mogą więc odbijać się na ich samopoczuciu i wywoływać stres wśród najmłodszych, których zgryz dopiero się kształtuje i nie musi być tak idealny jak ten widziany na ekranie telewizora – komentuje Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie.

Autorzy badania podkreślają także, że czas domowej izolacji związanej z pandemią mógł jeszcze bardziej wzmóc te niepokoje i wywołać szkodliwy stres u dzieci. Pozostając w domu, częściej kontaktowaliśmy się z rodziną i przyjaciółmi poprzez wideorozmowy na komunikatorach internetowych.

W tym czasie dzieci miały wiele okazji, by zobaczyć siebie na ekranie, porównać swoją fizyczność z rówieśnikami, osobami z telewizji czy ulubionymi youtuberami występującymi w internecie. Badanie Oral Health Foundation wykazało również, że co czwarte dziecko (29 proc.) poniżej 5. roku życia rozmawiało z rodzicami o zmianach oraz poprawie wyglądu swoich zębów.

SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   uśmiech  

POLECAMY W SERWISACH