PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

20 osób oskarżonych w kradzieży past do zębów na wielką skalę. Sprawa w sądzie

Autor: miro • Źródło: swidnica24.pl/infoDENT24.pl
22-07-2022, 06:28
20 osób oskarżonych w kradzieży past do zębów na wielką skalę. Sprawa w sądzie Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej - kradzież na wielką skalę Fot. AdobeStock
Po dwóch latach prowadzonego dochodzenia do sądu trafił akt oskarżenia wobec oskarżonych o kradzież z fabryki Colgate w Świdnicy past do zębów oraz płynów do płukania ust o łącznej wartości co najmniej 2 mln zł. Sprawcy działali w zorganizowanej grupie przestępczej.
  • Kradzież past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej na wielką skalę z fabryki Colgate w Świdnicy
  • Sprawcy ujęci po działaniach operacyjnych firmy detektywistycznej wynajętej przez kierujących fabryką
  • Po dwóch latach dochodzenia akt oskarżenia skierowany został do sądu 

Proceder kradzieży past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej

W proceder uwikłanych było 20 osób (11 z nich to pracownicy zakładu Colgate w Świdnicy)

Część pełnowartościowego towaru zgłaszano do utylizacji jako odpad. W ten sposób pozyskiwane produkty sprzedawane były przez dziewięciu paserów. Część towarów znalazło się m.in. w ofercie sklepu internetowego, część trafiała do hurtowni. Drugim sposobem było wielokrotne etykietowanie tych samych partii past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. W ten sposób gubiono ślad po wyprodukowanym towarze. Później wywożono go przez punkt pocztowy funkcjonujący na terenie fabryki.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak doszło do zatrzymania przestępców?

Było to dwa lata temu. Policjanci z komendy w Kłobucku, na podstawie informacji przekazanej przez jedną z firm detektywistycznych z Warszawy, zatrzymali mieszkańca powiatu częstochowskiego i odzyskali przewożony przez niego towar, który pochodził z kradzieży z fabryki Colgate-Palmolive.

Oficer dyżurny komendy w Kłobucku otrzymał zgłoszenie od przedstawiciela jednej z firm detektywistycznych z Warszawy, z którego wynikało, że drogami powiatu kłobuckiego przejeżdża właśnie pojazd dostawczy, którego kierowca ma „na pace” towar pochodzący z przestępstwa.

Policjanci drogówki po otrzymanym zgłoszeniu zatrzymali do kontroli wskazany samochód dostawczy. Jak się okazało, znajdowały się w nim artykuły higieniczne, takie jak pasty do mycia zębów oraz płyny do płukania ust, które wcześniej zostały skradzione z fabryki Colgate-Palmolive z województwa dolnośląskiego.

Zatrzymany kierowca dostawczego fiata to 29-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu częstochowskiego, który pochodzący z kradzieży towar nabywał od marca 2020 r.

Pierwsze zarzuty 

Podejrzany usłyszał zarzut paserstwa artykułów chemicznych o łącznej wartości ponad 307 tys. zł. Prokurator wobec mężczyzny zastosował policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 10 lat więzienia. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator oraz sąd.

W Świdnicy zatrzymani zostali trzej pracownicy fabryki Colgate-Palmolive, którzy usłyszeli dwa zarzuty. Jeden dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała kradzieży towaru o wartości nie mniejszej niż 1 mln zł. Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzut kradzież mienia o wielkiej wartości.

Po zakończeniu dochodzenia sprawa trafiła do sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH