PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

20 listopada protest lekarzy symboliczny

Autor: Łukasz Sowa
30-10-2012, 05:49
OZLL
OZLL
Pikieta przed Ministerstwami Zdrowia Polski, a być może Czech, Słowacji i Węgier ma być ostrzeżeniem dla władz, które nie spełniają postulatów lekarzy poinformował OZZL. Protest zaplanowano na 20 listopada.

Związki zawodowe lekarzy nie spodziewają się widocznie, że ich akcja przyniesie zamierzony efekt, bo przewidują, że 1 stycznia 2014 r. zacznie się zasadnicza część protestu. Dlaczego dopiero za rok? Otóż protest polegać ma na zwalnianiu się z pracy personelu medycznego zatrudnionego w publicznej placówkach zdrowia. OZZL chce wykorzystać 14 miesięcy dzielących nas od daty strajku na wizytę w kilkuset szpitalach, aby uzmysłowić lekarzom konieczność podjęcia akcji protestacyjnej.

Lekarzy dentystów, zatrudnionych w publicznych placówkach ochrony zdrowia nie jest dużo. Będą oni zatem raczej kibicować walczącym o zmianę systemu niż osobiście w tej walce uczestniczyć.

 

OZZL protestuje przeciwko:

- zmniejszaniu się liczby lekarzy i pielęgniarek w szpitalach;

- masowej emigracji zarobkowej personelu medycznego;

- komercjalizacji szpitali przy zbyt niskich nakładach;

- zbyt małym wynagrodzeniom lekarzy zatrudnionych w publicznych placówkach zdrowia.

Związkowcy tłumaczą, że spośród czterech państw grupy Wyszehradzkiej sytuacja w publicznej ochronie zdrowia w Polsce jest najgroźniejsza, bo nakłady na nią niewiele przekraczają 4 proc. PKB, podczas gdy np. w Czechach to ok. 7 proc., bo w Polsce pracuje najmniejsza liczba lekarzy na 1 tys. mieszkańców, bo występują tutaj najdłuższe kolejki do leczenia, bo w końcu polscy lekarze na etacie zarabiają średnio 4350 zł (bez dyżurów), w Czechach kwota ta sięga 7 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   OZZL   akcja strajkowa   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH