PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

14 października Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
14-10-2022, 06:35
14 października Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy ACFF ustanowiła 14 października Światowym Dniem Przyszłości bez Próchnicy Fot. AdobeStock
„Szczotkujmy zęby” to zawołanie, które jest hasłem kampanii Światowego Dnia Przyszłości bez Próchnicy 2022 (WCFFDay), obchodzonego od ośmiu lat 14 października z inicjatywy ACFF.


  • Po raz kolejny ACFF organizuje Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Tym razem pod hasłem - apelem o systematyczne szczotkowanie zębów
  • ACFF nakłania do wsparcia akcji promującej Światowy Dzień Przyszłości bez Próchnicy (14 października)
  • Co lekarz dentysta, może zrobić w Światowym Dniu Przyszłości Wolnej od Próchnicy

Obchody Światowego Dnia Przyszłości bez Próchnicy

Wiele poprzednich kampanii, związanych ze szczotkowaniem zębów, koncentrowało się w dużej mierze na instrukcjach krok po kroku jak myć zęby. ACFF (Sojusz na rzecz Przyszłości bez Próchnicy) tym razem chce motywować zarówno dzieci, jak i dorosłych do mycia zębów.

Udowodniono, że mycie zębów pastą z fluorem jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy. Ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała pastę z fluorem za niezbędny lek.

Mimo to dzieci i dorośli nadal unikają regularnego mycia zębów. Zachęcanie do zmiany zachowania jest ważne, ponieważ pracownicy ochrony zdrowia, nawet ci związani zawodowo z branżą stomatologiczną w zasadzie nie mają kontroli nad higieną jamy ustnej realizowanej w domu między wizytami kontrolnymi. 

- Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć nowy zdrowy nawyk - przekonuje ACFF.

Co robić w Światowy Dzień Przyszłości bez Próchnicy  2022

Na potrzeby kampanii 2022 ACFF  miał być stworzyć zestaw pocztówek, które skupiają się na kreowaniu pozytywnych zmian behawioralnych, zachęcających do szczotkowania zębów. Każda pocztówka zawiera przesłanie mające na celu zachęcenie dzieci i dorosłych do szczotkowania zębów. 

Pocztówki, miały być udostępniane online (za pośrednictwem mediów społecznościowych) promując w ten sposób materiały informacyjne podczas wydarzeń WCFFDay. 

Sposoby zaangażowania się w tegoroczną kampanię to:

  • użyj hasztagów #WCFFDay2022 i #LetsGetBrushing w mediach społecznościowych;
  • pobierz i udostępnij pocztówki z WCFFDay 2022 w swojej społeczności;
  • przeprowadź własne lokalne wydarzenie (działalność, kampanię) zachęcające do szczotkowania zębów;
  • dziel się historiami i najlepszymi wskazówkami, aby zachęcić dzieci i dorosłych do szczotkowania zębów.

Na stronie internetowej ACFF znajduje się szereg zasobów, które pomogą zaplanować własne wydarzenie lub kampanię mającą na celu wdrożenie nawyku szczotkowania zębów.

ACFF zwraca się do lekarzy dentystów, aby ci, poprzez akcje profilaktyczne, uświadamiali pacjentom czym jest próchnica i że z tą chorobą można się uporać, ale ważna jest żelazna konsekwencja.

ACFF apeluje do lekarzy dentystów

Tego dnia każdy lekarz dentysta, który  chce wesprzeć Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy może:

  • zorganizować okolicznościową imprezę,
  • dzielić się materiałami propagującymi zdrowy uśmiech z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami czy sąsiadami,
  • używać w tym dniu hasztagów #WCFFDay2022 i #LetsGetBrushing  w mediach społecznościowych.

Aby wesprzeć tego typu działania ACFF stworzyło serię bezpłatnych zasobów, które można pobrać ze strony organizacji.

Zadania do wykonania podczas WCFFDay 

WCFFDay obchodzony jest na całym świecie dzięki wsparciu oddziałów ACFF. Chodzi o: wydarzenia informacyjne, akcje edukacyjne, bezpłatne konsultacje dotyczące higieny jamy ustnej, profesjonalne seminaria internetowe, działania edukacyjne w szkołach i wiele innych projektów koordynowanych przez partnerów ACFF i lokalne społeczności.

WCFFDay został zainicjowany w 2016 r. przez Sojusz na rzecz Przyszłości bez Próchnicy (ACFF). Jego misją jest zaspokojenie potrzeby zwiększenia globalnej świadomości na temat próchnicy zębów i chorób, które bez leczenia mogą prowadzić do próchnicy.

ACFF koncentruje się na kwestiach wynikających ze złego stanu zdrowia zębów, stara się podnieść globalną świadomość na temat najlepszych praktyk w zakresie profilaktyki i leczenia próchnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH