• Co druga ankietowana osoba deklaruje, że najbardziej lubi kiedy ludzie śmieją się w sposób odsłaniający zęby.
  • Ważnym elementem uśmiechu i pewności siebie są zdrowe, odpowiednio zadbane zęby.
  • Uśmiech oddziałuje pozytywnie na nasze emocje, bez względu na to, czy sami się śmiejemy, czy ktoś dzieli się z nami swoją radością.

88 proc. ankietowanych odpowiedziało, że kiedy ktoś się do nich uśmiecha, robi im się miło i poprawia im to humor

Moc uśmiechu

Uśmiech ma ogromną moc i towarzyszy ważnym dla ludzi wydarzeniom. 73 proc. [1] Polaków deklaruje, że uśmiecha się nawet kilka razy dziennie. To dzięki uśmiechowi człowiek łatwiej wyraża uczucia i pokazuje pozytywne nastawienie do świata i ludzi.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Mars Polska aż 88 proc. ankietowanych odpowiedziało, że kiedy ktoś się do nich uśmiecha, robi im się miło i poprawia im to humor {1}.

Większość badanych zauważa również, że uśmiechanie się jest niezastąpione w łagodzeniu konfliktów, pomaga w osiąganiu sukcesów w pracy oraz zwiększa pewność siebie – zaznaczyło tak 81 proc. respondentów. Co więcej, prawie 85 proc. badanych osób podkreśliło również, że czynność ta pomaga w nawiązywaniu relacji.

Ponad 50 proc.  ankietowanych deklaruje, że najbardziej lubi kiedy ludzie śmieją się w sposób odsłaniający zęby. Kojarzy się to ze szczerością i spontaniczną radością.

Kogo obdarzamy opieką 

A do kogo uśmiechamy się najchętniej? Z badania wynika, że do naszych bliskich, przyjaciół, a nawet czworonogów. Prawie połowa respondentów zaznaczyła, że szczególnie chętnie uśmiecha się do dzieci. Dzięki uśmiechowi możemy pokazać nasze uczucia, ale jest to również idealna okazja, żeby dawać dobry przykład.

Dzieci naśladują nasze zachowania oraz uczą się prawidłowych nawyków poprzez naśladowanie. Ważnym elementem uśmiechu i pewności siebie są zdrowe, odpowiednio zadbane zęby. Dlatego tak ważne jest, żeby w parze z pełnym miłości uśmiechem szła też edukacja, jak o niego zadbać.

Siła uśmiechu

Uśmiech pomaga komunikować się bez używania słów. Uśmiechamy się, kiedy chcemy wyrazić co czujemy, pokazać, że kogoś lubimy lub kiedy dzieje się coś, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Od niego wszystko się zaczyna: pierwsze dziecięce przyjaźnie, nastoletnie zauroczenia na szkolnym korytarzu czy przypadkowe spotkania, które zapadają w pamięć.

Uśmiech oddziałuje pozytywnie na nasze emocje, bez względu na to, czy sami się śmiejemy, czy ktoś dzieli się z nami swoją radością.

Dzielmy się uśmiechem 

W trosce o dziecięce uśmiechy, Polski Czerwony Krzyż oraz Mars Polska już od 9 lat realizują w szkołach podstawowych program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”. Podczas specjalnych zajęć dzieci poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej w 4 prostych krokach. Jest to niezwykle ważna wiedza, ponieważ aż 82 proc. sześciolatków i ponad 85 proc. dwunastolatków w Polsce cierpi na próchnicę, a dzięki profilaktyce można skutecznie zapobiegać tej chorobie.

Warto pamiętać, że każdy może wesprzeć akcję „Dziel się Uśmiechem”. 1 proc. ze sprzedaży gum Orbit w okresie od 1 września do 31 października 2021 przekazywany jest na materiały edukacyjne i lekcje w szkołach dla 70 000 dzieci.

[1] Badanie przeprowadzone we wrześniu 2021 r. przez SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, na zlecenie Mars Polska, N=1000.