Zęby zdrowe stulatka. Jak na nie zasłużyć?

- Osoby starsze mają najczęściej niewielką wiedzę na temat kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej, które mogą zacząć się pojawiać już po 50. roku życia
- Najczęściej seniorzy mają zaawansowaną próchnicę, dokucza im suchość jamy ustnej oraz problemy z dziąsłami
- Zdrowie jamy ustnej także w wieku starszym w dużym stopniu zależy od profilaktyki i konsekwencji w dbaniu o dobry stan zębów i dziąseł
Zdrowe zęby stulatka. Potrzeba nie tak wiele
Dbanie o prawidłowe nawyki związane ze zdrowiem jamy ustnej wydaje się tematem bliższym małych dzieci niż seniorów. Przekaz jaki ma się utrwalić brzmi: dla zdrowia zębów i dziąseł ważne jest szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie, a także ograniczanie ilości słodyczy i słodkich napojów.
Tymczasem o tych samych ogólnych zasadach należy pamiętać także w starszym wieku, poza nimi ważnych jest też kilka zasad kierowanych do seniorów.
Dobra rutyna. Dostosowana do potrzeb
Szczotkownie zębów co najmniej dwa razy dziennie jest niezbędne, jednak technika szczotkowania ma spore znaczenie. Zmiany zachodzące z wiekiem w zębach i dziąsłach wymagają pewnych modyfikacji, a o tych warto porozmawiać z dentystą lub higienistką stomatologiczną.
Nić dentystyczna. Ważniejsza niż kiedykolwiek
Szczotkowanie nie obejmuje całej powierzchni zęba, stąd tak wielkie znaczenie ma codzienne nitkowanie zębów. Tradycyjna nić dentystyczna sprawdza się dobrze w młodym wieku. Jednak z czasem pogarsza się zręczność manualna, starsze osoby cierpią na zapalenie stawów palców dłoni lub pogorszenie widzenia, te i inne przeszkody sprawiają, że zabieg nitkowania staje się trudniejszy.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po alternatywne rozwiązania, na przykład irygator stomatologiczny, lub niciowykałaczki. Bardzo efektywnie usuwają z przestrzeni międzyzębowych resztki pożywienia oraz nagromadzony osad bakteryjny. To nieodzowne środki do ograniczania stanu zapalnego dziąseł.
Pasta z fluorem. Podstawa zdrowej jamy ustnej
Fluor jest niezbędnym składnikiem w profilaktyce próchnicy. U osób starszych czasami pojawia się nadwrażliwość zębów lub recesja dziąseł (cofająca się linia dziąseł odsłania szyjki korzeniowe). Jeśli ma to miejsce, warto poprosić lekarza dentystę o wskazanie odpowiedniej pasty do zębów. A taką będzie środek o niskim współczynniku ścieralności zębiny (RDA). Generalnie z pewnością warunek ten spełnia każda pasta określana przez producenta, jako przeznaczona dla „wrażliwych zębów”. Natomiast unikać należy past pomocnych w zwalczaniu kamienia nazębnego czy przebarwień. Te będą miały wyższe właściwości ścierne, zatem lepiej używać ich ostrożnie (lub całkowicie z nich zrezygnować).
Płyn do płukania ust. Najlepiej polecony przez dentystę
Wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, które są dostępne na rynku, ma głównie odświeżać oddech. Inne zaś skutecznie hamują nadmiarowy rozwój bakterii w jamie ustnej i pomagają w utrzymaniu zdrowych dziąseł i zapobieganiu próchnicy. Istnieją również specjalistyczne spraye do ust, przeznaczone do stałego stosowania przez osoby, którym dokucza suchość jamy ustnej, będąca częstym skutkiem ubocznym przyjmowanych przez długi czas leków. Lepiej żeby najbardziej odpowiednią płukankę wskazał lekarz dentysta.
Dieta to podstawa zdrowych zębów. Niezależnie od wieku
Wybór tego co jemy wpływa na zdrowie jamy ustnej w równym stopniu w wieku 10, 50, czy 80 lat.
Uniwersalna prozdrowotna zasada - im mniej dieta zawiera przetworzonych i rafinowanych cukrów, im bogatsza w owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste i chude białka tym lepiej dla zębów i dziąseł. A także dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.
Przeglądy stomatologiczne. Częstotliwość odpowiednio do potrzeb
Domowy reżim pozwalający zachować dobrą higienę jamy ustnej to konieczność dla zdrowia zębów i dziąseł. Co nie oznacza, że można w takiej sytuacji ograniczać regularne wizyt u dentysty. Podczas rutynowego badania lekarz dokładnie oceni zmiany koloru oraz kształtu zębów i dziąseł. Szczegółowa kontrola pozwala wykryć wszystkie problemy na wczesnym etapie. Chociaż należy robić higienizację jamy ustnej raz w roku, to stomatolog może zalecić ten zabieg częściej, podobnie jak kontrole stanu zębów.
Walka z kserostomią. Nie musi być przegrana
Wiele leków przyjmowanych przez osoby starsze może powodować suchość w jamie ustnej (kserostomia). Spektrum chorób leczonych preparatami, które wśród skutków ubocznych mają też kserostomię jest bardzo duże, od nadciśnienia po kontrolę pęcherza czy depresję.
Pod ich wpływem produkowana jest zbyt mała ilość śliny, by środowisko jamy ustnej było wystarczająco wilgotne. Utrzymująca się przez długi czas suchość w jamie ustnej zwiększa ryzyko próchnicy oraz infekcji grzybiczych, zatem należy problem traktować poważnie. Dentysta pomoże w wyborze właściwego produktu, który może przynieść ulgę.
Rak jamy ustnej. Częściej po 40-tce
Zmiany nowotworowe w jamie ustnej zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, w gardle lub na języku. Co zaskakujące, na wczesnym etapie proces nowotworowy powoduje niewielki ból lub nie wywołuje żadnych dolegliwości. Stąd nie jest łatwo wykryć chorobę, gdy tylko się zacznie.
W ramach profilaktyki warto zerwać z paleniem papierosów (także e-papierosów) oraz pić alkohol tylko w niewielkich ilościach. Warto też używać balsamu do ust z filtrem chroniącym przed UV.
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Zdrowie jamy ustnej. Potrzebne zmiany w systemie opieki zdrowia. Ocena eksperta FDI
newsDENT» Piercing, biżuteria nazębna. Opinia towarzystwa stomatologicznego
techDENT» Napoje energetyczne szkodzą plombom stomatologicznym. Badania naukowe
techDENT» Mycie zębów może nie uchronić przed próchnicą
techDENT
-
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Korekta punktacji ofert na leczenie stomatologiczne w konkursach NFZ
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki , mazowieckie