PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby zdrowe stulatka. Jak na nie zasłużyć?

Autor: nieck • Źródło: en
18-07-2022, 10:25
Zęby zdrowe stulatka. Jak na nie zasłużyć? Właściwe dbanie o zdrowie jamę ustną pozwala zachować własne zęby do późnego wieku Fot. Shutterstock
Panuje pogląd, że w miarę starzenia się nieuchronne jest tracenie zębów i stopniowo coraz gorsze zdrowie jamy ustnej. To przesąd. Pogarszanie się stanu zębów i dziąseł z upływem czasu wynika m.in. z coraz większych zaniedbań, a nie wieku.
  • Osoby starsze mają najczęściej niewielką wiedzę na temat kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej, które mogą zacząć się pojawiać już po 50. roku życia
  • Najczęściej seniorzy mają zaawansowaną próchnicę, dokucza im suchość jamy ustnej  oraz problemy z dziąsłami
  • Zdrowie jamy ustnej także w wieku starszym w dużym stopniu zależy od profilaktyki i konsekwencji w dbaniu o dobry stan zębów i dziąseł

Zdrowe zęby stulatka. Potrzeba nie tak wiele

Dbanie o prawidłowe nawyki związane ze zdrowiem jamy ustnej wydaje się tematem bliższym małych dzieci niż seniorów. Przekaz jaki ma się utrwalić brzmi: dla zdrowia zębów i dziąseł ważne jest szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie, a także ograniczanie ilości słodyczy i słodkich napojów.

Tymczasem o tych samych ogólnych zasadach należy pamiętać także w starszym wieku, poza nimi  ważnych jest też kilka zasad kierowanych do seniorów.

Dobra rutyna. Dostosowana do potrzeb

Szczotkownie zębów co najmniej dwa razy dziennie jest niezbędne, jednak technika szczotkowania ma spore znaczenie.  Zmiany zachodzące z wiekiem w zębach i dziąsłach wymagają pewnych modyfikacji, a o tych warto porozmawiać z dentystą lub higienistką stomatologiczną.

Nić dentystyczna. Ważniejsza niż kiedykolwiek
Szczotkowanie nie obejmuje całej powierzchni zęba, stąd tak wielkie znaczenie ma codzienne nitkowanie zębów. Tradycyjna nić dentystyczna sprawdza się dobrze w młodym wieku. Jednak z czasem pogarsza się zręczność manualna, starsze osoby cierpią na zapalenie stawów  palców dłoni lub pogorszenie widzenia, te i inne przeszkody sprawiają, że zabieg nitkowania staje się trudniejszy.

W takiej sytuacji warto sięgnąć po alternatywne rozwiązania, na przykład irygator stomatologiczny, lub niciowykałaczki. Bardzo efektywnie usuwają z przestrzeni międzyzębowych resztki pożywienia oraz nagromadzony osad bakteryjny. To nieodzowne środki do ograniczania stanu zapalnego dziąseł.

Pasta z fluorem. Podstawa zdrowej jamy ustnej

Fluor jest niezbędnym składnikiem w profilaktyce próchnicy. U osób starszych czasami pojawia się  nadwrażliwość zębów lub recesja dziąseł (cofająca się linia dziąseł odsłania szyjki korzeniowe). Jeśli ma to miejsce, warto poprosić lekarza dentystę o wskazanie  odpowiedniej pasty do zębów. A taką będzie środek o niskim współczynniku ścieralności zębiny (RDA).  Generalnie z pewnością warunek ten spełnia każda pasta określana przez producenta, jako przeznaczona dla „wrażliwych zębów”.  Natomiast unikać należy past pomocnych w zwalczaniu kamienia nazębnego czy przebarwień. Te będą miały wyższe właściwości ścierne, zatem  lepiej używać ich ostrożnie (lub całkowicie z nich zrezygnować).

 Płyn do płukania ust. Najlepiej polecony przez dentystę 

Wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, które są dostępne na rynku,  ma głównie odświeżać oddech. Inne zaś skutecznie hamują nadmiarowy rozwój bakterii w jamie ustnej i pomagają w utrzymaniu zdrowych dziąseł i zapobieganiu próchnicy.  Istnieją również specjalistyczne spraye do ust, przeznaczone do stałego stosowania przez osoby, którym dokucza suchość jamy ustnej, będąca częstym skutkiem ubocznym przyjmowanych przez długi czas leków.  Lepiej żeby najbardziej odpowiednią płukankę wskazał lekarz dentysta.

Dieta to podstawa zdrowych zębów. Niezależnie od wieku

Wybór tego co jemy wpływa na zdrowie jamy ustnej w równym stopniu w wieku 10, 50, czy 80 lat.

Uniwersalna prozdrowotna zasada - im mniej dieta zawiera przetworzonych i rafinowanych cukrów, im bogatsza w owoce, warzywa  oraz produkty pełnoziarniste i chude białka tym lepiej dla zębów i dziąseł. A także dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. 

Przeglądy stomatologiczne. Częstotliwość odpowiednio do potrzeb

Domowy reżim pozwalający zachować dobrą higienę jamy ustnej  to konieczność dla zdrowia zębów i dziąseł. Co nie oznacza, że można w takiej sytuacji ograniczać  regularne wizyt u dentysty. Podczas rutynowego badania lekarz  dokładnie oceni zmiany koloru oraz kształtu zębów i dziąseł.  Szczegółowa kontrola pozwala  wykryć wszystkie problemy na wczesnym etapie. Chociaż należy robić higienizację jamy ustnej raz w roku, to stomatolog  może zalecić ten zabieg częściej, podobnie jak  kontrole stanu zębów. 

Walka z kserostomią. Nie musi być przegrana

Wiele leków przyjmowanych przez osoby starsze może powodować suchość w jamie ustnej (kserostomia). Spektrum chorób leczonych preparatami, które wśród skutków ubocznych mają też kserostomię jest bardzo duże, od  nadciśnienia po kontrolę pęcherza czy depresję.

Pod ich wpływem produkowana jest zbyt mała ilość śliny, by środowisko jamy ustnej było wystarczająco  wilgotne. Utrzymująca się przez długi czas suchość w jamie ustnej zwiększa ryzyko próchnicy oraz infekcji grzybiczych, zatem należy problem traktować poważnie. Dentysta pomoże w wyborze właściwego produktu, który może przynieść ulgę.

Rak jamy ustnej. Częściej po 40-tce

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, w  gardle lub na języku. Co zaskakujące, na wczesnym etapie proces nowotworowy  powoduje niewielki ból lub nie wywołuje żadnych dolegliwości. Stąd nie jest łatwo wykryć chorobę, gdy tylko się zacznie.  

W ramach profilaktyki warto zerwać z paleniem papierosów (także e-papierosów) oraz  pić alkohol tylko w niewielkich ilościach. Warto też używać balsamu do ust z filtrem chroniącym przed UV.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
starzenie się   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH