PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby zdradzają leworęczność, a nawet poziom stresu

Autor: nieck • Źródło: en
26-01-2022, 07:36
Zęby zdradzają leworęczność, a nawet poziom stresu Dieta i zwyczaje zostawiają ślad na zębach Fot. Shutterstock
Zęby całkiem wiele  "mówią" o człowieku oraz o jego stylu życia. I to na pierwszy rzut oka, ale tylko lekarzowi dentyście.
  • Żółte przebarwienia zdradzają palacza.
  • Pęknięcia szkliwa świadczą o dużym stresie.
  • Kwasowa erozja szkliwa ujawnia zwyczaj picia wody z cytryną.

Doświadczony lekarz dentysta podczas badania kontrolnego na podstawie wyglądu zębów może stwierdzić całkiem zaskakujące fakty, na przykład że pacjent jest leworęczny, a pacjentka jest w ciąży.

U pacjenta z przeciętną lub złą higieną jamy ustnej dentysta będzie w stanie na podstawie ilości płytki nazębnej stwierdzić czy jest prawo czy leworęczny. Podczas szczotkowania zębów mamy tendencję do zaniedbywania tej  strony uzębienia, po której mamy dominującą rękę. Zatem osoba leworęczna będzie  prawą stronę łuku zębowego lepiej czyściła, co w efekcie  sprawi, że po lewej stronie będzie się u niej nawarstwiać więcej nalotu bakteryjnego. 

Moda na wodę z sokiem z cytryny nie sprzyja zębom

Niestety taki kwaśny poranny napój rozpuszcza powierzchnię szkliwa. Regularne picie wody z sokiem z cytryny staje się przyczyną erozji na przedniej stronie zębów, ten sam proces ma miejsce u osób  z refluksem lub zaburzeniami odżywiania, gdy kwasy żołądkowe przedostają się do jamy ustnej. Kwasowa erozji szkliwa, czyli utrata tkanek twardych zęba jest nieodwracalna. Szkliwo staje się coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból.

Pacjentka w ciąży

Często dziąsła kobiet w ciąży będą krwawić intensywniej, niż można by się tego spodziewać po obecności płytki nazębnej. Wiąże się to tzw. ciążowym zapaleniem dziąseł. Wynika ono bezpośrednio ze zmian hormonalnych u ciężarnej, głównie wpływem progesteronu i estrogenów między 2. a 8. miesiącem ciąży. Ich wyższy poziom podczas ciąży zwiększa ukrwienie tkanek dziąseł, które stają się rozpulchnione, tkliwe, podatne na urazy, potrafią krwawić nawet przy okazji szczotkowania zębów.

Przewlekły stres, notoryczny niepokój

Zęby osoby niespokojnej lub zestresowany noszą ślady większego zużycia, taki człowiek nieświadomie  zaciska zęby i napina mięśnie twarzy. W wyniku takich reakcji dochodzi do powstawania pęknięć szkliwa, krwawienia dziąseł czy nawet rozchwiania zębów. W sytuacjach stresowych często również nadgryzamy wargi, błonę śluzową policzków, obgryzamy paznokcie lub nadgryzamy przedmioty.

CZYTAJ WIĘCEJ

Stres rujnuje zęby

Tytoń wrogiem zębów i dziąseł

Palenie tytoniu powoduje ciemnienie i żółknięcie szkliwa. O tym nałogu zgubnym nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, dentysta zorientuje się widząc "zęby palacza", które też są bardziej podatne na próchnicę oraz wypadanie. Cierpią także dziąsła, więc jest tylko kwestią czasu kiedy dentysta zaobserwuje objawy choroby przyzębia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH