PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowe zęby - zdrowy seks

Autor: miro • Źródło: ms
08-06-2021, 13:19
Zdrowe zęby - zdrowy seks Podstawowy warunek dobrego seksu - zdrowe zęby (fot. unsplash)
Naukowcy nie mają wątpliwości kondycja jamy ustnej ma znaczący wpływ na kondycję życia łóżkowego.
  • 77 proc. ankietowanych przez DentaVox wskazało zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, a także w leczeniu ubytków, jako czynnik wręcz rujnujący życie seksualne.
  • Aż 31 proc. zapytanych przez DentaVox musiało przynajmniej raz w życiu przerwać igraszki z powodu... wpadki stomatologicznej.
  • Stosunek seksualny wymaga pewnego wysiłku, w czasie którego angażowane są różne mięsnie, w tym także mięśnie twarzy i szczęki, to może rodzić problemy.

Stan zdrowia zębów ma także wpływ na jakość życia erotycznego. Potwierdzają to ostatnie badania platformy DentaVox, przeprowadzone na grupie blisko 2 tys. osób. Sama lista korzyści wynikających z dbania o jamę ustną jest długa.

Czytaj także: Pacjent z chorobą przyzębia ma problemy z erekcją

Zdaniem aż 33 proc. przebadanych, zdrowe zęby gwarantują więcej pocałunków w czasie zbliżeń. 23 proc. jest z kolei zdania, że właściwa higiena jamy ustnej zapewnia więcej dobrego seksu. 19 proc. uważa natomiast, że dbałość o uśmiech sprzyja bliskości, podaje DentaVox.

A to nie koniec dobrych wieści. Osoby dbające o zęby znacznie częściej uprawiają seks. Wśród ankietowanych aż 52 proc. niemających żadnych problemów z uzębieniem w ciągu ostatniego roku regularnie było w relacjach intymnych.

Dla porównania, wśród osób zmagających się z różnymi problemami stomatologicznymi odsetek ten wynosił zaledwie 37 proc.. Powód? Aż 77 proc. ankietowanych przez DentaVox wskazało zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, a także w leczeniu ubytków, jako czynnik wręcz rujnujący życie seksualne. Co na to dentyści?

– Faktycznie, zęby obok koloru oczu, tonu głosu, budowy ciała, wzrostu czy karnacji, są jednym z wielu czynników, po których oceniamy atrakcyjność drugiej osoby, także tę seksualną. Pociąga nas zdrowy, symetryczny, naturalnie wyglądający uśmiech, który wyraża emocje i przykuwa uwagę. Szacuje się, że nawet dla 60 proc. z nas jest on istotny dla tzw. dobrego pierwszego wrażenia. Tak to wygląda od strony psychologicznej – mówi lek. dent. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

– Od strony ewolucyjnej, w relacje intymne chętniej wchodzimy z osobami zdrowymi. To zdrowie natomiast manifestuje się w zębach. Patrząc na czyjś uśmiech możemy dowiedzieć się wiele o diecie i niedoborach żywieniowych, codziennych nawykach i nałogach, stresie, chorobach ogólnoustrojowych i odporności, a nawet o wadach genetycznych i cechach psychologicznych. Widoczne problemy z zębami, takie jak ubytki, przebarwienia, opuchlizna dziąseł czy nieprzyjemny zapach, w tym przypadku są dla nas sygnałem ostrzegawczym – dodaje ekspert.

Dbasz o zęby, dbasz o relacje

POLECAMY W SERWISACH