• Objawy choroby dziąseł to krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania zębów, opuchnięte dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust.
  • Prostym testem wykrywającym zapalenie dziąseł jest zapach nitki stomatologicznej po czyszczeniu zębów, zwłaszcza tylnych.

 Nietrudna choć często przegrana walka z bakteriami

Choroby przyzębia, w tym zapalenie dziąseł, to choroby infekcyjne. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest nadmiar płytki nazębnej nad i pod linią dziąseł.

Biofilm w dużych ilościach wywołuje destrukcyjną reakcję układu odpornościowego. Nie ma wątpliwości, że w większości przypadków można tego uniknąć. To zmiany szybko się cofają nawet, gdy już stan zapalny się rozpocznie, o ile biofilm będzie regularnie usuwany.

Wystarczy podnieść poziom higieny jamy ustnej. Niestety z badań naukowców wynika, że w większości przypadków zaledwie 42 proc. biofilmu jest usuwana podczas codziennego szczotkowania szczoteczką manualną. Kiedy pacjent ma powtórzyć czyszczenie zębów, aby skuteczniej usunąć nalot nazębny, omija te same powierzchnie zębów, gdyż cały ten proces powtarza niezmiennie tak samo.

Zaniedbania to kłopoty ze zdrowiem jamy ustnej

Zwykle szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie, zgodnie z oficjalnymi rekomendacjami, utrzymuje  szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej bakterie pod kontrolą. Bakterie namnażające się poniżej linii dziąseł (tworzące poddziąsłową płytkę nazębną) mają nieprzyjemny zapach i jeśli nie zostaną usunięte - powodują przykry zapach z ust i coraz poważniejsze problemy z dziąsłami.

Pierwszym ostrzeżeniem, że dzieje się coś złego, może być nieprzyjemny zapach jaki pozostaje na nitce stomatologicznej po czyszczeniu zębów. By przeprowadzić prosty "test nici", trzeba przeciągnąć nitką stomatologiczną głęboko wokół kilku zębów trzonowych.