PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Zagadka zębów Napoleona

Autor: miro • Źródło: ms
31-05-2018, 15:18
Zagadka zębów Napoleona Napoleon Bonaparte (źródło: Wikipedia)
Napoleon Bonaparte w sposób wyjątkowy, jak na swoje czasy, dbał o zęby, źe tak było - można się przekonać odwiedzając wystawę poświęconą przywódcy Francuzów, która prezentowana jest w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Z dokumentów wynika, że Bonaparte używał do zębów wykałaczki z drewna bukszpanowego i szczoteczki zanurzonej w opiatach i bardzo dbał o stan uzebienia.

Jednym z eksponatów wystawy jest neseser do higieny jamy ustnej, wytwórni Martina-Guillaume'a Biennaisa, którego właścicielem był cesarz Francuzów. W środku znajdowała się m.in. szczoteczka do zębów ze złotą rączką, z włosiem ze świńskiej szczeciny.

W kosmetyczce z przeszłości znajdują się narzędzia do najdelikatniejszych zabiegów toaletowych, dwanaście dłutek i zdzieraków chirurgicznych do zdrapywania kamienia nazębnego, narzędzia do nakładania wypełnienia do otworu w zębie oraz żegadła. W zestawie znajduje się także para nożyczek, dwa lancety i pęseta.

Wystawa "Napoleon Bonaparte" jest udostępniona do zwiedzania do 30 czerwca.

Eksponaty zostały użyczone ze zbiorów Foundation Napoleon oraz paryskiego Musee de l'Armee Invalides.

W tym samym czasie w Londynie uruchomiono wystawę "stomatologiczną" w Wellcome Collection, na której prezentowany jest m.in. srebrna rzeźbiona szczoteczka do zębów Napoleona. Z racji ceny raczej nie zmieniał szczoteczki co trzy miesiące, zaś w źródłach historycznych jego zęby określane były jako "złe i brudne". Ten przekaz kłóci się z informacjami, które docierają do odwiedzających wystawę w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
muzeum stomatologii   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH