Dziecięcy ząb wykopany we francuskiej jaskini to jeden z najwcześniejszych  dowodów na istnienie Homo sapiens  w zachodniej Europie. Odkrycie zęba trzonowego z Grotte Mandrin, niedaleko Malataverne w dolinie Rodanu w południowej Francji, wraz z setkami narzędzi kamiennych sprzed około 54 tys. lat, sugeruje, że pierwsi ludzie żyli w Europie około 10 tys. lat wcześniej niż sądzono.

Co więcej, ludzki ząb znajdował się pomiędzy warstwami zawierającymi szczątki neandertalczyków. A to dowodzi, że te dwie grupy współistniały w tym regionie. Zatem człowiek współczesny nie tylko wcześniej przywędrował do Europy, ale też jego pojawienie się nie spowodowało wyginięcia neandertalczyków, którzy żyli w Europie i Azji przez blisko 300 tys. lat, zanim zniknęli.

Do tej pory na podstawie szczątków znalezionych we Włoszech i Bułgarii przybycie Homo sapiens do Europy datowano na 43 -45 tys. lat  temu, zaś ostatnie znane szczątki neandertalczyków pochodzą sprzed 40 - 42 tys. lat. Na tej podstawie sądzono, że ​​przybycie Homo sapiens i zniknięcie neandertalczyków były nierozerwalnie powiązane.