PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Ząb od narodzin

Autor: miro • Źródło: ms
19-02-2019, 11:56
Ząb od narodzin Ząb w dniu urodzin (foto: FB)
Kazik śpiewał o „Dziewczynie bez zęba na przedzie”, w przypadku córki Bethany Green powinien zaśpiewać o dziewczynie z zębem na przedzie, bo okazja ku temu jest niezwykła, ten ząb pojawił się już w życiu płodowym dziecka.

Bethany Green w wieku 18 lat po czterogodzinnym porodzie urodziła zdrową córkę, ważącą 2,92 kg. Ciąża przebiegała bez problemów. Położne w szpitalu Blackpool, w którym urodziło się dziecko, szybko zauważyły, że dziewczynka przyszła na świat z wyrzniętym zębem.

U większości dzieci pierwszy ząb wyrzyna się od czwartego do siódmego miesiąca życia, jednak niski odsetek noworodków (jedno na 2 tys.) przychodzi na świat z jednym lub nawet z większą liczbą tak zwanych zębów urodzeniowych.

Prof. Richard Welbury, konsultant z zakresu stomatologii dziecięcej w University of Central Lancashire, powiedział: Dość często zdarza się, że otrzymujemy telefony od rodziców zdziwionych tym, że ich dziecko urodziło się z zębem lub z zębami, to nie jest coś tak niezwykłego, jak nam się wszystkim wydaje.

Co zrobić z zębem „wcześniakiem”? Stosowną decyzję podejmą dentyści. – Można go zostawić, ale są trzy powody, aby go jednak usunąć. Po pierwsze może stanowić zagrożenie dla dróg oddechowych dziecka. Jeśli wypadnie, mógłby dostać się do płuc. Po drugie, istnieje niebezpieczeństwo, że powodowałby owrzodzenie jamy ustnej, a po trzecie może sprawiać ból matce karmiącej piersią – wyjaśnił prof. Richard Welbury. Ostatni powód nie jest problemem, gdyż Bethany, która obecnie dzieli obowiązki wynikające z macierzyństwa ze studiami i pracą jako kelnerka, postanowiła karmić niemowlę butelką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH