PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyrzynające się ósemki bolą bo...

Autor: nieck • Źródło: en
15-11-2021, 07:55
Wyrzynające się ósemki bolą bo... Zęby mądrości mogą sprawiać wiele problemów (fot. Shutterstock)
Nie każdy ma komplet zębów mądrości. Wg badań od 5 do 37 proc. ludzi ma mniej niż 4 ósemki. Co nie zmienia faktu, że ich wyrzynanie się może być bardzo bolesne. Brytyjska dentystka wyjaśnia dlaczego jest to tak nieprzyjemne.

Dr Safa Al-Naher, dyrektorka i główna dentystka w londyńskiej klinice stomatologicznej Serene Dental and Facial Aesthetics wyjaśnia, że najczęściej ból związany z zębami mądrości powodowany jest ....brakiem higieny trudno dostępnych miejsc. W efekcie otaczające ząb mądrości dziąsło zostaje zainfekowane, gdyż szczoteczka  rzadko tam dociera podczas mycia zębów.  Dolegliwości wywołuje  więc stan zapalny i zakażenie miękkich tkanek, a nie wyrzynanie się zębów, jak powszechnie się sądzi.

Londyńska dentystka radzi, by przy dolegliwościach bólowych  jak najdokładniejszej   oczyszczać   bolące  miejsce za pomocą słonej wody lub  przeciwbakteryjnego  płynu do płukania jamy ustnej. Jeśli ból nie ustępuje lub często wraca można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.

I oczywiście należy iść do dentysty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ósemki   zęby mądrości   trzecie trzonowce  

POLECAMY W SERWISACH