PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybitny sportowiec, dentysta Adam Smelczyński skończył 90 lat

Autor: miro • Źródło: ms
15-09-2020, 07:21
Wybitny sportowiec, dentysta Adam Smelczyński skończył 90 lat Córka Adama Smelczyńskiego w towarzystwie załogi BAD na Kongresie FDI - zdjęcie z 2016 r.
Adam Smelczyński pracował jako lekarz dentysta, ale znany jest na całym świecie jako znakomity sportowiec. Był wicemistrzem olimpijskim z Melbourne, sześciokrotnym olimpijczykiem, dwukrotnym mistrzem Europy, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy, osiemnastokrotnym mistrzem Polski. infoDENT24.pl w 2016 r. opisywał akcję zbiórki pieniędzy na protezy dla wybitnego sportowca, zorganizowaną przez Be Active Dentist.

Adam Smelczyński skończył Wydział Stomatologii AM w Łodzi. Przez przypadek zaczął trenować strzelectwo po tym jak, bez żadnego przygotowania zastąpił w konkursie kolegę. Nie tylko nie przyniósł wstydu drużynie, ale stał się bohaterem zawodów. Szybko trafił do warszawskiej Legii. Czasy były takie, że sport, nawet ten wyczynowy,  zazwyczaj był dodatkiem do pracy zawodowej. Adam Smelczyński latami leczył zęby sportowcom, działaczom i pracownikom CWKS Legia.

Stomatologią zajmował się zawodowo, ale był też świetnym sportowcem. Trenował strzelectwo (trap), zdobył srebrny medal olimpijski (w Melbourne 1956), sześć razy reprezentował Polskę na olimpiadach (1956, 1960, 1964, 1968, 1972 i 1976), był dwunastokrotnym mistrzem kraju. Mógł, ale nie chciał brać udziału w olimpiadzie w Moskwie, w ten sposób jego kariera sportowa zakończyła się. Nosił miano „najlepszej dubeltówki Rzeczypospolitej”.

Wszystkie, największe życiowe pasje Adam Smelczyński odziedziczył po ojcu: zamiłowanie do muzyki, lotnictwa, a przede wszystkim do broni, strzelania, dubeltówki, polowań. Jego najważniejszą pasją jest jednak pasja do życia, aktywnego, opartego na zasadach wyniesionych z rodzinnego domu w Krzepicach, małym miasteczku pod Wieluniem, gdzie jego ojciec przez długie lata służył ludziom jako lekarz.

Adam Smelczyński stracił nogi na skutek cukrzycy. Jego losem zainteresowali się wówczas młodzi dentyści z BAD.

Wydrukowali plakaty nawołujące do zbiórki pieniędzy na protezy. Na Kongres FDI w Poznaniu, oprócz plakatów, przywieźli rowery stacjonarne, aby każdy chętny mógł sprawdzić swoją kondycję, a przy okazji wspomógł potrzebującego.

Córka Adama Anna rozmawiała wówczas z infoDENT24.pl. Skończyło się na mokrych chusteczkach do oczu, bo ilekroć córka Smelczyńskiego chciała coś powiedzieć, żeby wyrazić swoją wdzięczność, zamiast słów - pojawiały się łzy. – To cudowni młodzi ludzie, jacy są oni bezinteresowni, jaki bije od nich zapał i chęć pomagania potrzebującym, chciałabym tyle powiedzieć, ale nie potrafię powstrzymać wzruszenia – mówi Anna Smelczyńska, bezskutecznie starająca się opanować drżenie głosu.

Jubilatowi gratulujemy i życzymy długich lat w zdrowiu!

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna   sport   Be Active Dentist  

POLECAMY W SERWISACH