PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wpływ prosecco na zęby

Autor: nieck • Źródło: dentistry.co.uk
30-12-2022, 07:44
Wpływ prosecco na zęby Napoje alkoholowe niszczą szkliwo Fot. Shutterstock
Sylwester to czas alkoholowych przyjęć. Mało kto jest świadomy zagrożeń, jakie stanowią dla zębów zbyt duże ilości wypitych trunków.
  • Napoje alkoholowe niszczą szkliwo  i ograniczają produkcję śliny
  • Prosecco stanowi nawet potrójne zagrożenie dla zębów, po pierwsze ma kwaśny odczyn, a ponadto zawiera duże ilości cukru i oczywiście alkohol
  • Ciemne piwo, tylko z pozoru nieszkodliwe, może przebarwiać zamki aparatów ortodontycznych

Cukier, kwasowość, alkohol. Składniki drinków groźne dla szkliwa

Chociaż napoje alkoholowe wpisują się w sylwestrowe menu, nie są najlepsze dla  zębów. Jakie działanie na zęby mogą mieć niektóre typy alkoholi.

Prosecco

Prosecco w Polsce ma coraz więcej zwolenników. Często staje się pierwszym drinkiem na przyjęciu. 

Tyle że bąbelki gazu o kwaśnym odczynie, wraz z alkoholem i cukrem, wchodzącym w jego skład, stanowi potrójne zagrożenie dla zębów. Zwłaszcza dla szkliwa. Jak podaje dentistry.co.uk w każdym kieliszku prosecco jest jedna czubata łyżeczka cukru! 

Cydr

Ten popularny napój ma również kwaśny odczyn. Często pity może nasilać erozję szkliwa.

Ciemne piwo

Tego napoju powinni unikać wszyscy w trakcie leczenia wady zgryzu stałym aparatem ortodontycznym. Może bowiem zabarwiać ceramiczne zamki (podobnie jak wszystkie ciemne zabarwione napoje: herbata, kawa, czerwone wino). Osoby, pragnące zachować nienaganne zamki najlepiej niech zmienią piwo na jasne.

Likiery

Likiery, jako że są bardzo słodkie, pite są z przyjemnością. Jednak stanowią zagrożenie dla pacjentów ortodontycznych, noszących stałe aparaty.  Likiery łatwo mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy w rejonach zasłoniętych przez zamki.

Wytrawne drinki

Napoje wytrawne mogą powodować tymczasowe wysuszanie błony śluzowej w jamie ustnej  i ograniczać wydzielanie śliny. A jak wiadomo, ślina odgrywa bardzo ważną rolę w neutralizowaniu cukrów w jamie ustnej.

Dodatki do alkoholu

Nie zawsze największym złem jest sam alkohol, także napoje z którymi są mieszane jak cola-cola, lemoniada, czy sok pomarańczowy szkodzą zębom ze względu na  wysoki poziom kwasowości i dużą ilość cukru.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH