• Krew pojawiająca się podczas szczotkowania zębów to objaw wczesnego stadium zapalenia dziąseł lub choroby przyzębia
  • ..
  • ..

Krwawienie z dziąseł. Nie jest normalne

Zdrowe dziąsła, nawet jeśli są nieco zbyt mocno szczotkowane, nie krwawią. Ślady krwi na szczoteczce do zębów, czy w ślinie są sygnałem, że coś złego zaczęło się z nimi dziać. To ostrzeżenie, że rozpoczął się stan zapalny dziąseł, lub co gorsza choroba przyzębia.

Stan zapalny dziąseł to infekcja obejmująca tylko tkankę dziąseł. Jeśli będzie się rozwijać nieleczony, może doprowadzić do choroby przyzębia,  uszkadzającej kość w której osadzone są zęby.  Na zaawansowanym etapie zapalenie przyzębia prowadzi do utraty zębów.

Na zaczerwienienie, zmianę kształtu, obrzęk oraz krwawienie dziąseł trzeba natychmiast reagować. Wczesne udanie się do periodontologa, zapewni szybki powrót do zdrowia, gdyż zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym.

 Choroba dziąseł. W mikroskopowym powiększeniu

Aktywna choroba przyzębia może być bezpośrednim skutkiem działania zjadliwych bakterii powodujących nadprodukcję wolnych rodników w mitochondriach komórek tworzących tkanki dziąseł.

Mitochondria to komórkowe centra zasilania, niczym baterie w latarce dostarczają energię komórkom. Gdy te produkowane w nich wolne rodniki zostaną zneutralizowane, infekcja wygasa, a postępy choroby są wolniejsze, nawet jeśli patogeniczne bakterie są nadal obecne.

Woda wzbogacana wodorem. Dobra dla zdrowia dziąseł

Czy istnieje coś, co może wyeliminować produkcję wolnych rodników w dziąsłach i  powstrzymać postęp choroby przyzębia? Okazuje się, że odpowiedzią na to pytanie jest woda wzbogacana wodorem. Picie takiej wody  może zwiększyć stężenie wodoru cząsteczkowego we krwi i tkankach, a wykazano, że wodór cząsteczkowy neutralizuje szkodliwe wolne rodniki.

Wodór może neutralizować także nadmiar wolnych rodników i reakcje zapalne w dziąsłach. Badania potwierdzające to działanie prowadzone są od 2013 r.

 Zatem picie wody wzbogaconej wodorem jest świetną dodatkową metodą wspomagającą leczenie chorób przyzębia i przyspieszającą procesy gojenia, podkreśla Alvin Danenberg, amerykański periodontolog, wykładowca w College of Integrative Medicine.